Polskie Radio
Section05
Enea

Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki

Enea zaszachowała Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. latem, gdy wypowiedziała kopalni długoletni kontrakt na dostawy węgla. Mat nastąpił w miniony czwartek. Akcjonariusze kopalni Bogdanka podczas Walnego Zgromadzenia nie zagłosowali bowiem za zmianą statutu spółki. To spowodowało, że Grupa Energetyczna Enea jest już na ostatniej prostej do przejęcia kontroli nad kopalnią.
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea energetyka giełda papierów wartościowych górnictwo

Bogdanka obroni się przed Eneą?

Bogdanka chce zmienić statut, by obronić się przed przejęciem przez spółkę państwową Enea. Ma się w nim pojawić zapis, mówiący o tym, że nowi akcjonariusze Bogdanki niezależnie od tego ile posiadają akcji, będą mieli tylko do 10 proc. procent głosów na Walnym zgromadzeniu. Jednak według ekspertów, taki zapis w statucie może być po prostu próbą wynegocjowania wyższej ceny akcji Bogdanki.
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea giełda papierów wartościowych

Enea stawia pod ścianą akcjonariuszy Bogdanki

Ostatnie decyzje grupy Enea dotyczące kopalni Bogdanka – wypowiedzenie umowy na dostawy węgla oraz ogłoszenie wezwania na akcje kopalni, rodzi wiele pytań. KNF zapowiada, że wszczyna postępowanie sprawdzające, czy nie doszło do manipulacji akcjami. Analitycy giełdowi obawiają się ponadto, że koncern energetyczny stawia pod ścianą akcjonariuszy kopalni, w tym przede wszystkim Otwarte Fundusze Emerytalne.
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea giełda papierów wartościowych

Enea ogłasza wezwanie na Bogdankę. Akcje w górę

Rada nadzorcza Enea podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie kontrolnego pakietu akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. Koncern energetyczny chce nabyć 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Akcje koncernu węglowego poszybowały w poniedziałek w górę – ich cena dochodzi ok. 14.00 do 66 zł, to o prawie 26 procent więcej niż w piątek. Spółka zaktualizowała jednocześnie strategię do 2020 r
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea giełda papierów wartościowych