Polskie Radio
Section05

FILM

Andrzej Gołda: "Sprawa Tomka Komendy" to film o sile miłości

- Nie chciałem robić filmu tylko o więziennej gehennie Tomka, bo taka eskalacja przemocy na ekranie byłaby nie do wytrzymania. Uznałem, że to historia o czymś dużo więcej. Tomek przetrwał tylko dzięki miłości matki i braci. Ale to także opowieść o ludzkiej moralności - mówił w Dwójce Andrzej Gołda, scenarzysta filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Tomasz Komenda Paweł Siwek KULTURA

"Już nic mnie w tobie nie przeraża", czyli pierwszy polski posthipsterski melodramat

Już 23 września w Studiu Munka SFP rozpoczną się zdjęcia do krótkometrażowego filmu Justyny Nowak "Nic mnie w tobie nie przeraża". Twórcy, którzy zapowiadają obraz jako "pierwszy polski posthipsterski melodramat" właśnie są w trakcie zbiórki, która jest dostępna na jednym z portali crowdfundigowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Ryszard Jaźwiński Wioletta Myszkowska kino crowdfunding film polski

Ostatnie chwile przedwojennej Polski w przeglądzie FINA

"W przededniu wojny" – pod takim tytułem w Instytucie Audiowizualnym Filmoteki Narodowej w sobotę 19 września o godz. 16.00 odbędzie się przegląd najciekawszych filmów ze zbiorów FINA pokazujące Polskę i Polaków tuż przed 1 września 1939 roku. – Staraliśmy się pokazać świat przed wybuchem wojny jako bardzo złożony byt, a całe to złożenie przekłada się na taśmę filmową, która zachowała się do naszych czasów – mówił w Trójce filmograf Grzegorz Rogowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Ryszard Jaźwiński Wioletta Myszkowska kino historia Polski

"Sami swoi". 53 lata od premiery komedii wszech czasów

15 września 1967 roku w nieistniejącym już warszawskim kinie Moskwa odbyła się premiera "Samych swoich" - filmu Sylwestra Chęcińskiego określanego jako "polska komedia wszech czasów". Postaci Kargula i Pawlaka grane przez Władysława Hańczę i Wacława Kowalskiego są uwielbiane przez kolejne już pokolenie widzów, a wypowiadane przez nich dialogi na trwałe weszły do naszego języka, nie tracąc nic ze swej aktualności mimo upływu 53 lat od premiery filmu.
Zobacz więcej na temat:  serial komedia

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA kino festiwal filmowy online Olaf Lubaszenko

"Nieletni inżynierowie". Dokument o wchodzeniu w dorosłość

- Gdy babcia zapytała jedną z 5-letnich naszych widzek, o czym jest ten film, dziecko spuentowało, że ten pan, nauczyciel uczy dzieci myśleć. Bardzo mi się spodobał ten opis i myślę, że jest w tym dużo prawdy. To 5-letnie dziecko odkryło coś, co my czuliśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Skowron, opowiadając o swoim filmie "Nieletni inżynierowie". Gościem "Rozmowy kulturalnej" był także Mirosław Skowron, scenarzysta i producent dokumentu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA dokument Magdalena Piejko Mirosław Skowron kosmos NAUKA

"Wyselekcjonować to, co nie jest nasze". Reżyserka Daria Kopiec o filmie animowanym "Własne Śmieci"

- Zastanawiając się nad samą sobą, stworzyłam bohatera, który jest uwikłany w konflikt i zastanawia się, co tak naprawdę jest jego, a co jest nagrane przez rodziców? To film o poszukiwaniu siebie, indywidualizacji, wyselekcjonowaniu tego, co nie jest nasze - mówiła w Polskim Radiu 24 o filmie animowanym "Własne Śmieci" Daria Kopiec, reżyserka.
Zobacz więcej na temat:  filmy animowane

Weneckie święto kina okiem krytyka

– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka kino festiwal filmowy KULTURA film polski Juliusz Machulski Wenecja

W Trójkowym archiwum. Henryk Łapiński gościem Katarzyny Stoparczyk

– Chociaż do siebie mam dużo krytycyzmu, a to nie jest zaleta – mówił Henryk Łapiński w audycji "Myślidziecka 3/57" w sierpniu ubiegłego roku. Wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy zmarł w piątek 11 września 2020 roku w wieku 87 lat, a my przypominamy zapis jego rozmowy z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk aktor TEATR muzyka klasyczna dubbing KULTURA odeszli 2020