Polskie Radio
Section05
Gitanas Nauseda

Na Litwie rocznica odrodzenia niepodległości. Prezydent kraju nadał wysokie odznaczenia m.in. obywatelom Polski

W czwartek, w 105. rocznicę odrodzenia niepodległości Litwy, prezydent Gitanas Nauseda wręczył odznaczenia państwowe ponad 60 zasłużonym osobom, wśród których są też obywatele Polski m.in. historyk Sławomir Górzyński i siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektorka pierwszego na Litwie hospicjum.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Ukraina wojna na Ukrainie Gitanas Nauseda

Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

- Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w poniedziałek w Warszawie upamiętnią 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe POLSKA Litwa Andrzej Duda Zamek Królewski Gitanas Nauseda

Niemieckie decyzje ws. pomocy Ukrainie. Prezydent Litwy w Davos ocenił sytuację

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Litwy wyjaśnił, że społeczeństwo niemieckie powoli zmienia swoje nastawienie do tego konfliktu. Stąd jak ocenił Gitanas Nauseda, decyzje niemieckich władz, dotyczące pomocy Ukrainie, zapadają później niż na przykład w Polsce czy na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Gitanas Nauseda Światowe Forum Ekonomiczne w Davos davos 2023

Zełenski: wspólnie z prezydentami Polski i Litwy przywrócimy pokój

Dziś ponownie zobaczyłem pewność prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Razem przejdziemy drogę do przywrócenia bezpieczeństwa Ukrainie i całej Europie, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i pokoju - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca komentował w ten sposób szczyt prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, który odbył się w środę we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda Litwa dyplomacja Polityka zagraniczna Polski wojna 2023

Zełenski dziękuje Polakom i Litwinom za pomoc. "Ukraińcy będą o tym pamiętać"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej po szczycie Trójkąta Lubelskiego, dziękował Polakom i Litwinom za całe wsparcie otrzymywane przez jego kraj od początku pełnoskalowej agresji Rosji. Szczyt odbył się we Lwowie i wzięli w nim udział prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów Litwa Trójkąt Lubelski Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda Andrzej Duda prezydent

Prezydent Duda: powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Jak podkreślił podczas konferencji prezydent Andrzej Duda, "powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata" w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zaapelował jednocześnie do wszystkich państw o wsparcie Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Lwów Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda

"Wasz kraj powstał jak feniks z popiołów". Prezydent Litwy złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

- II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego, bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków. Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy - mówił w piątek w Warszawie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Święto Niepodległości POLSKA Gitanas Nauseda polityka

Prezydent Litwy: imponuje mi twarda postawa polskiego rządu na forach międzynarodowych

- Polska i Litwa wykorzystały możliwość, aby odrodzić swoją państwowość; dzisiaj jesteśmy razem z tymi państwami, które walczą o swoją wolność i niezależność - powiedział w czwartek prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że imponuje mu "twarda" postawa prezydenta Polski i polskiego rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzień niepodległości Gitanas Nauseda Litwa

Spotkanie prezydentów Polski i Litwy. "Imperializm rosyjski jest znowu agresywny, chce zniewalać inne narody"

Zakończyła się wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. - Dzisiaj ten imperializm rosyjski się odrodził w sposób absolutnie widoczny. Dzisiaj ten imperializm rosyjski jest znowu agresywny, chce zniewalać inne narody, chce podporządkowywać sobie inne państwa, dlatego Rosja zaatakowała Ukrainę - powiedział polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA Warszawa Andrzej Duda Litwa Gitanas Nauseda polityka

"Dla naszej wspólnej sprawy - Litwy, Polski i Ukrainy". Nauseda dziękuje za przyjacielską wizytę w Polsce

"Jestem dumny, mogąc nazwać prezydenta Andrzeja Dudę przyjacielem! Drogi Andrzeju, dziękuję za zaproszenie na spotkanie w Polsce, gościnność, konstruktywne rozmowy oraz ustalenia na przyszłą współpracę. Dla naszej wspólnej sprawy - Litwy, Polski i Ukrainy!" - napisał prezydent Litwy Gitanas Nausėda w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Gitanas Nauseda Andrzej Duda

Polska i Litwa nieustannie wspiera Ukrainę. Będą kolejne wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-litewskie

Polska i Litwa dalej będą wspierać Ukrainę. Kumoch zapowiada wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna 2022 serwis wschodni relacje polsko-litewskie ŚWIAT Europa

Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego. Prezydent Litwy: będzie zależało od naszych działań

 - Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego będzie zależało od naszych działań, jeżeli przyjmiemy wszystkie konieczne decyzje, to będzie to zarówno piękne, jak i bezpieczne miejsce - powiedział w Sejnach prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Prezydent podkreślił również wartość i znaczenie relacji polsko-litewskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Gitanas Nauseda NATO społeczeństwo