Polskie Radio
Section05
Gruzja

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji z obietnicą wniosku o wejście do UE. Ekspert: Gruzja gospodarczo jest gotowa, nie odstaje od części Unii

- Gruzja uważa się za część Zachodu, Europy – mówi ekonomista dr Janusz Wdzięczak, komentując sytuację polityczno-ekonomiczną w Gruzji. 80 procent Gruzinów jest za kierunkiem prozachodnim, politycy obiecują jego kontynuację. – Można by rozważyć, by Polska była adwokatem Gruzji na arenie europejskiej – proponuje ekspert.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji. Ekspert OSW: Gruzja z obawą patrzy na Górski Karabach, eskalacja to egzystencjalne zagrożenie

- Opozycji udało się zmienić ordynację wyborczą, kampania przebiega zaskakująco spokojnie, jak na Gruzję. Tonująco wpływa na politykę cień konfliktu w Górskim Karabachu  - groźba jego eskalacji. Sytuacja ta  jest bardzo groźna dla Tbilisi. - W Rosji otwarcie rozmawia się o przerzuceniu wojsk przez terytorium Gruzji, czy wyrazi ona na to zgodę, czy też nie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Gruzja może stanąć przed wyzwaniami, które w ostatnich latach jej mniej zagrażały – dodaje. - To poważne wyzwanie dla Zachodu – przyznaje.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO

Gruzja po wyborach. Ekspert: spór Saakaszwili-Iwaniszwili jest niszczący

- Wyniki wyborów w Gruzji nie przekładają się na możliwość powstania trzeciej siły, która mogłaby odgrywać rolę w polityce. Potencjał jednak istnieje, bo wielu Gruzinów ma dosyć rządów Bidziny Iwaniszwilego, ale nie chce też powrotu Micheila Saakaszwilego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Micheil Saakaszwili wybory

"Kluczowa dla bezpieczeństwa europejskiego". Prof. Piotr Grochmalski o Białorusi

- Jeśli chodzi o skalę naszych historycznych doświadczeń, to Białoruś jest kluczowa dla bezpieczeństwa europejskiego. Jeśli Rosjanie włączą w pełni ten kraj do swojego systemu, to będziemy mieć nową formę imperium rosyjskiego przy granicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.   
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Ukraina Gruzja

Ekspert: przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji to był mocny sygnał

- To było pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, pierwsza inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, w komentarzu do słynnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Lech Kaczyński Rosja Gruzja

Mija 12 lat od pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Gruzini są za to wdzięczni do dziś

12 sierpnia mija 12 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Sprzeciwił się on w ten sposób rosyjskiej agresji, a jego przemówienie okazało się prorocze dla późniejszych losów wschodniej części Europy.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Gruzja Rosja HISTORIA POLSKA

Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 12 lat od pamiętnego przemówienia w Tbilisi

Mija dwunasta rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko - gruzińskich. 12 sierpnia 2008 roku, w trakcie gruzińsko - rosyjskiej wojny do Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński. Według Gruzinów, wizyta polskiego przywódcy i jego wystąpienie na antyrosyjskim wiecu w Tbilisi uchroniło stolicę Gruzji przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Lech Kaczyński

Gruzja od 1 lipca nie będzie dostępna dla turystów. Otwarcie sezonu przesunięte

Gruzja nie otworzy 1 lipca swoich granic dla zagranicznych turystów. Jak informują gruzińskie media, rząd planuje otwarcie sezonu turystycznego dopiero w sierpniu. W ocenie Polaków mieszkających w Gruzji, którzy zaangażowani są w projekty turystyczne, każdy miesiąc izolacji to ogromne straty dla tysięcy gruzińskich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja turystyka granica koronawirus Europa