Polskie Radio
Section05
Hiszpania

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

Hiszpańskie media: Rosja sterowała katalońskimi separatystami, by sabotować budowę gazociągu MidCat

Hiszpańskie media informują, że rosyjskie władze - poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii - przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który miał połączyć Hiszpanię z Francją. Dziennik "Vozpopuli" powołuje się w tej sprawie na śledztwo hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz Rosja Hiszpania GOSPODARKA katalonia referendum w Katalonii

Wielotysięczne wiece w Madrycie. Protestowano przeciwko amnestii wobec katalońskich separatystów

Kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w Madrycie w wiecach przeciwko amnestii dla katalońskich separatystów. Według policji, na protest w stolicy Hiszpanii przyszło ok. 45 tys. osób. Byli wśród nich szef Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo, były premier Mariano Rajoy oraz gubernator obwodu madryckiego Isabel Diaz Ayuso.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt katalonia protest demonstracje społeczeństwo

analiza Pakt z separatystami grozi rozpadem Hiszpanii. Sanchez ulega katalońskim ambicjom

Katalonia coraz mocniej domaga się przeprowadzania kolejnego referendum niepodległościowego. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez dodatkowo wzmacnia tendencje separatystyczne w tym regionie, wchodząc w zależność od dwóch partii katalońskich, które za cenę poparcia jego trzeciego gabinetu, domagają się od niego kolejnych ustępstw, przybliżających ich do wyczekiwanego celu – utworzenia niepodległego państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Hiszpania katalonia Europa

Władze Kosowa: Hiszpania, która nie uznaje naszej niepodległości, uznała ważność naszych paszportów

W sobotę Besnik Bisljimi, przewodniczący rządowego zespołu negocjatorów w rozmowach Kosowa z Serbią, poinformował, że "Hiszpania jako ostatni z pięciu krajów Unii Europejskiej, które nie uznają naszej niepodległości, uznała ważność kosowskich paszportów". Wraz z początkiem 2024 roku obywatele Kosowa uzyskali prawo bezwizowego podróżowania do strefy Schengen.
Zobacz więcej na temat:  Kosowo Serbia ŚWIAT Hiszpania paszport Strefa Schengen

TYLKO U NAS Ponoć są odporne na zakłócenia GPS i mogą zniszczyć Most Krymski, Kijów prosi o nie od dawna. Ekspert krytykuje Scholza

- Powody przytaczane dotychczas przez kanclerza Niemiec, dla których nie należy dostarczać Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, nie są przekonujące - ocenił Gustav Gressel (ECFR) w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl. Co więcej, według eksperta pociski te byłyby szczególnie przydatne, bo dobrze nadają się do uderzania w cele na okupowanych obszarach, "ponieważ ich system nawigacji i naprowadzania nie jest uzależniony od GPS, co łagodzi skutki fałszowania sygnału przez rosyjskie oddziały walki elektronicznej".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2024 Rosja wojna na Ukrainie Europa infografika Niemcy TYLKO U NAS wojsko Hiszpania Francja nawigacja

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania Peru Ameryka Południowa Lima Indianie