Polskie Radio
Section05
IPN

MSZ i IPN chcą razem uczyć najnowszej historii Polski

Szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy. Dokument dotyczy między innymi popularyzowania wiedzy o najnowszej historii Polski i działalności na rzecz upamiętniania polskich osiągnięć politycznych. IPN liczy także na wsparcie resortu dyplomacji m. in. w związku z planem poszukiwań na Kresach Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  IPN MSZ POLSKA HISTORIA dyplomacja

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Katyń Wołyń

Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN. "Budził kontrowersje"

Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN Donald Trump Rosja USA FBI

Archiwum IPN: zbiór zastrzeżony przestaje istnieć

Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. 16 czerwca upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów, wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej służby specjalne zbiór zastrzeżony IPN HISTORIA

Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony w archiwum IPN

Tzw. zbiór zastrzeżony, czyli tajne archiwa po PRL przechodzą w piątek do historii. Obecnie tylko IPN, a nie cywilne i wojskowe służby specjalne, będzie decydować, które z dokumentów mogą być utajnione. To skutek nowelizacji ustawy o IPN z 2016 r. Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że choć nie wszystkie dokumenty uda się dziś przenieść do zbioru otwartego to formalnie, tak zwana "zetka" przestaje istnieć.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej zbiór zastrzeżony IPN POLSKA historia Polski

Archiwum IPN: Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej nie zdąży do 16 czerwca w pełni odtajnić zbioru zastrzeżonego. W piątek upłynął ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które przez lata były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Polskim Radiu 24 komentarz historyków Piotra Dmitrowicza, Sławomira Cenckiewicza oraz rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN

Historia Na Dziś: Tragiczny los Danuty Siedzikówny „Inki”

Wróciła tam, gdzie się urodziła i wychowała i skąd wyszła, by bronić Ojczyzny. Te słowa często można było usłyszeć w niedzielę w miejscowości Gruszki koło Narewki na Podlasiu, gdzie odsłonięto pomnik sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki". Ta młoda dziewczyna w 1946 roku została skazana na śmierć przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i rozstrzelana. Jej losy w audycji Historia na Dziś przybliżał dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna Patryk Pleskot IPN