Polskie Radio
Section05

IPN

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot II wojna światowa Armia Czerwona

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajki historia Polski PRL komunizm Grzegorz Majchrzak

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Powązki Warszawa dekomunizacja Bolesław Bierut

Dokumenty władz emigracyjnych z USA trafiły do Polski

Dokumenty polskich władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych, w tym materiały Rady Narodowej RP, czyli organu doradczego prezydenta i rządu na uchodźstwie, trafiły do Archiwum Akt Nowych. Z wybranymi dokumentami można zapoznać się w internecie. O odnalezionych dokumentach mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz i dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.
Zobacz więcej na temat:  USA Sławomir Cenckiewicz