Polskie Radio
Section05
Jan Grabiec

Zatrzymania ws. reprywatyzacji. Komentarz posła PO

- Tego należy oczekiwać, by organy ścigania zajmowały się stawianiem zarzutów osobom, które rzeczywiście dopuściły się przestępstw. Wolałbym tego typu działania niż spektakle medialne. Niestety, zajęliśmy się reprywatyzacją za późno, ale najskuteczniej ze wszystkich rządów ostatnich lat – powiedział w audycji 24 Pytania poseł PO Jan Grabiec.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska reprywatyzacja Jan Grabiec Warszawa Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz POLSKA

"Komisja wywiązuje się ze swoich zadań"

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zajmowała się w środę sprawą nieruchomości przy Marszałkowskiej 43 zwróconej w 2010 r. To druga - po Poznańskiej 14 - badana przez komisję sprywatyzowana nieruchomość z lokatorami. Kolejną rozprawę komisji weryfikacyjnej komentowali w audycji "Puls Trójki" Oliwer Kubicki z Ministerstwa Sprawiedliwości, rzecznik prasowy komisji oraz Jan Grabiec, rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Warszawa Beata Michniewicz POLSKA Trójka Jan Grabiec

Czy protestujący poniosą koszty blokowania miesięcznicy?

- Jeżeli zakłócanie obchodów miesięcznicy generuje duże koszty, to logiczne, że winnymi są osoby, które za to odpowiadają - stwierdził na antenie Trójki Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej podkreślił z kolei, że "wczorajsze wydarzenia obnażyły słabość obecnej władzy".
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku POLSKA manifestacje Trójka Marcin Pośpiech Jan Grabiec

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. "Grillowanie" opozycji?

W poniedziałek po południu zaczęło się robocze spotkanie członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. - Komisja jest niekonstytucyjna, chodzi o grillowanie opozycji - ocenił w Trójce Jan Grabiec z PO. - Skoro jest niekonstytucyjna, to dlaczego PO głosowało za jej powołaniem i ma w składzie swojego reprezentanta? - pytał Dominik Tarczyński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Karusta Trójka POLSKA Jan Grabiec Komisja Weryfikacyjna Warszawa

Katastrofa smoleńska. Politycy o zarzutach dla Rosjan

Prokuratura Krajowa poinformowała, że dwaj rosyjscy kontrolerzy z wieży w Smoleńsku są podejrzani o "umyślne sprowadzenie katastrofy" z 10 kwietnia 2010 r. Wszystko wskazuje na to, że te nieprawidłowe dane były podawane celowo – mówił Jacek Świat z PiS. – Te zarzuty to fiasko kampanii Macierewicza – odpowiada Jan Grabiec z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa w Smoleńsku Prokuratura Generalna Jan Grabiec Trójka

Posłowie Platformy ukarani za protest w Sejmie

Prezydium Sejmu podjęło decyzję o ukaraniu 6 posłów Platformy Obywatelskiej karami pieniężnymi. Posłowie Henryka Krzywonos, Monika Wielichowska, Sławomir Nitras, Jan Grabiec, Jarosław Urbaniak i Krzysztof Gadowski mają być pozbawieni przez miesiąc od jednej czwartej do połowy uposażenia poselskiego za utrudnianie obrad w dniach od 29 listopada do 16 grudnia ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Neumann Platforma Obywatelska Sławomir Nitras Jan Grabiec Sejm protest

"Pracujemy nad tym, jak zrecenzować obecny rząd"

– PiS wystawił Polaka przeciwko Polakowi. Przeprowadzanie takiej operacji na arenie europejskiej było absurdalnym pomysłem – mówił w Rozmowie PR24 Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej. PO najprawdopodobniej jutro (piątek) przedstawi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jan Grabiec Donald Tusk rząd Beaty Szydło Jacek Saryusz-Wolski

Jan Grabiec: PO nie ma żadnych związków z Andrzejem Hadaczem

- Natomiast wiem, że przez kilka lat był jednym z współtwórców ruchu smoleńskiego, był aktywnym uczestnikiem miesięcznic - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec, pytany o zarzuty wicemarszałka Senatu Adama Bielana dotyczące współpracy PO i Hadacza w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bielan Jan Grabiec służba bezpieczeństwa Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

"Jeżeli konstytucja będzie łamana, rozważymy protest"

Protest posłów opozycji - zawieszony. Sejm zbierze się ponownie 25 stycznia. Platforma Obywatelska zakończyła blokadę sali plenarnej po 27 dniach, Nowoczesna - nieco wcześniej. – Jeśli będą szanowane reguły konstytucji w Sejmie, nie ma powodu byśmy wracali do ostrych form protestu – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sejm pr24 Platforma Obywatelska Jan Grabiec polityka Sejm protest Zbigniew Ziobro Trybunał Konstytucyjny Nowoczesna Jarosław Kaczyński Marek Kuchciński

Kto zakończy spór polityczny w Sejmie?

- Najważniejsza jest dla nas Polska - to, żeby przyjmować ustawy zgodnie z prawem i by to wszystko mogło być oceniane przez opinię publiczną. A do tego jest potrzebna obecność dziennikarzy w Sejmie - mówił o działaniach opozycji Jan Grabiec, poseł PO. - Znaczenie tego protestu nie ma wymiaru obrony zasad demokracji - odpowiedział poseł PiS Jacek Żalek.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Trójka Jacek Żalek Jacek Wilk Katarzyna Lubnauer Jan Grabiec Marek Sawicki

Święta w Sejmie. "To była próba puczu"?

- Chcielibyśmy zakończyć ten protest jak najszybciej, ale trzeba zrezygnować z mówienia o "puczu kanapkowym" - zaznaczył rzecznik PO Jan Grabiec. - Platforma, tocząc walkę o przywództwo, być może o zepchnięcie do narożnika Grzegorza Schetyny, będzie się kurczowo trzymała tego, by protest trwał do 11 stycznia. Nie wiadomo czemu ma to służyć - oznajmiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka POLSKA Beata Mazurek Jan Grabiec Trójka Łukasz Karusta