Polskie Radio
Section05

KULTURA

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Instytucje zapraszają na Archifest

Historia warszawskich Siekierek z perspektywy roślin, archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, 20-lecie międzywojenne w Kaliszu, opowieści z Psiego Archiwum Społecznego czy kuchenne receptury od pewnej niezależnej szlachcianki z folwarku Czarnogłów. To tylko kilka z tematów wydarzeń organizowanych przez archiwa społeczne w ramach "Archifest. Dni archiwów społecznych".
Zobacz więcej na temat:  archiwum społeczne Marta Michalska Jakub Jamrozek Dwójka historia Polski społeczeństwo

Kultura, która buduje demokrację, czyli Forum "Europa z widokiem na przyszłość"

Dyskusje o kulturze dialogu, wyobrażonych wspólnotach, współczesnych kryzysach i cyfrowej demokracji toczyły się w ciągu ostatnich dni w Europejskim Centrum Solidarności. Wszystko to podczas XI Międzynarodowego Forum "Europa z widokiem na przyszłość. Parlament Słowa". W wydarzeniu wzięli udział intelektualiści z kilkunastu krajów świata, którzy rozmawiali o tym, co dziś boli, dzieli i łączy Europę.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej prezydencja Polski w UE Monika Zając Europejskie Centrum Solidarności Robert Piaskowski Dwójka

Olga Tokarczuk: literatura to najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji

- Literatura jest najbardziej wyrafinowanym sposobem komunikacji między ludźmi - powiedziała Olga Tokarczuk podczas spotkania na XI Międzynarodowym Forum "Europa z widokiem na przyszłość. Parlament Słowa" w Gdańsku. Noblistka dodała, że wyobraźnia staje się dziś najważniejszą funkcją rozumu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk forum Gdańsk literatura literatura polska Dwójka prezydencja Polski w UE

Fonetyka, fraza, afekt. I etap Konkursu Moniuszkowskiego sprawdza nie tylko głos

Arie barokowe, pieśni romantyczne, język polski jako wyzwanie i narzędzie ekspresji. Za nami pierwszy etap Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki; etap, który weryfikuje nie tylko warsztat, ale przede wszystkim osobowość muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Moniuszkowski Dwójka aria opera Marcin Majchrowski Dorota Kozińska Olga Pasiecznik John Allison Samuel Stopford Mariana Poltorak Aksel Daveyan

"No Women! No King!". Warsztaty z budowania spektaklu

- Jestem reżyserem, który pracuje dużo w różnych krajach. Mam możliwości wejścia na wielkie sceny, a w Polsce moją tradycją jak chodzi o spektakle operowe były też stadiony. Razem z fundacją Jutropera, z którą współpracuję od lat, chcieliśmy to wykorzystać - mówił w Dwójce Michał Znaniecki, kurator artystyczny warsztatów "No Women! No King!".
Zobacz więcej na temat:  Michał Znaniecki warsztaty Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka opera

Z ziemi i powietrza. Nikt nie fotografował Warszawy tak jak Zbyszko Siemaszko

Pochodził z Wilna, ale wskutek historycznych zawirowań swoje dorosłe życie związał z Warszawą. W marcu minęło 10 lat od jego śmierci, a przed nami jeszcze bardziej okrągła, bo 100. rocznica jego urodzin. Z tej okazji o Zbyszku Siemaszce przypomni stołeczny Dom Spotkań z Historią, który w sierpniu wznowi plenerową wystawę "Latając nad Warszawą. Fotografie Zbyszka Siemaszki z lat 60. i 70.".
Zobacz więcej na temat:  fotografia Zbyszko Siemaszko Dom Spotkań z Historią rocznica Dwójka wystawa zdjęcia Warszawa

Kino społecznych nastrojów, czyli Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

To tu debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski. Co przygotowano w ramach tegorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych?
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta Dwójka FILM Festiwal Młodzi i Film kino Koszalin

12. Konkurs Moniuszkowski: dziewięcioro Polaków z szansą na finał. Oto wyniki I etapu

Trwa Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki - największy konkurs dla śpiewaków operowych w Polsce. Radiowa Dwójka od początku uważnie śledzi zmagania młodych artystów, którzy muszą zmierzyć się m.in. z repertuarem patrona konkursu. Przed nami II etap, do którego zakwalifikowało się czterdzieści osób, w tym dziewięcioro Polaków!
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Moniuszkowski Marcin Majchrowski Marcin Pesta opera Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki Mariana Poltorak Samuel Stopford

Najstarsza książnica poza granicami kraju. Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu (fr. Bibliothèque polonaise à Paris) założona została w 1838 roku przez m.in. księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i Juliana Ursyna Niemcewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbieraćm ocalałe od grabieży i zniszczeń, polskie książki i pamiątki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biblioteka Polska Paryż Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Adam Mickiewicz Fryderyk Chopin dziedzictwo narodowe Aldona Łaniewska-Wołłk

Matylda Giegżno i kolejne wyzwania w aktorstwie

- To chyba dla nas największy prezent, jeśli możemy inspirować inne osoby; te, do których skierowany jest ten film - mówi o produkcji "Światłoczuła" Matylda Giegżno, która ostatnio wystąpiła również w kampanii radiowej Trójki. W rozmowie z Katarzyną Borowiecką aktorka opowiedziała z kolei o aktualnych wyzwaniach i planach aktorskich, związanych nie tylko z wielkim ekranem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM film polski Katarzyna Borowiecka Matylda Giegżno aktorzy