Polskie Radio
Section05

KULTURA

Najstarsza książnica poza granicami kraju. Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu (fr. Bibliothèque polonaise à Paris) założona została w 1838 roku przez m.in. księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i Juliana Ursyna Niemcewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbieraćm ocalałe od grabieży i zniszczeń, polskie książki i pamiątki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biblioteka Polska Paryż Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Adam Mickiewicz Fryderyk Chopin dziedzictwo narodowe Aldona Łaniewska-Wołłk

Matylda Giegżno i kolejne wyzwania w aktorstwie

- To chyba dla nas największy prezent, jeśli możemy inspirować inne osoby; te, do których skierowany jest ten film - mówi o produkcji "Światłoczuła" Matylda Giegżno, która ostatnio wystąpiła również w kampanii radiowej Trójki. W rozmowie z Katarzyną Borowiecką aktorka opowiedziała z kolei o aktualnych wyzwaniach i planach aktorskich, związanych nie tylko z wielkim ekranem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM film polski Katarzyna Borowiecka Matylda Giegżno aktorzy

Najsłynniejszy thriller ma 50 lat! Tajemnice kręcenia "Szczęk" Stevena Spielberga

Wielki prezent National Geographic dla fanów kina i rekinów. "Jaws @ 50: The Definitive Inside Story" to dokument, który zagląda za kulisy kultowego filmu Spielberga i przypomina, jak "Szczęki" zmieniły historię kina.
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera film dokumentalny thriller Steven Spielberg rekiny Quentin Tarantino George Lucas Steven Soderbergh Guillermo del Toro Robert Zemeckis James Cameron Trójka

Ćwierć miliona autorów reprezentowanych przez Polkę. "Jestem zaszczycona"

- Przygotowywałam się do tej funkcji. Swoją kandydaturę zgłosiłam wiosną tego roku, tak że przemyślałam ten ruch. Pomyślałam, że to będzie naturalny krok w moim rozwoju jako działaczki i osoby, która zajmuje się obroną praw autorów i autorek, a także tłumaczy i tłumaczek - mówiła w Dwójce Grażyna Plebanek, nowa prezydentka Europejskiej Rady Pisarzy.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Plebanek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Europejska Rada Pisarzy literatura Dwójka sztuczna inteligencja prawa autorskie

Kolekcjonerka nagród, która w sercu ma Polskę. Weriko Czumburidze wystąpiła z NOSPR

Gruzińsko-turecka skrzypaczka Weriko Czumburidze od 2016 roku często bywa w Polsce. Zaczęło się od Konkursu Henryka Wieniawskiego, który wygrała w wieku zaledwie 20 lat. Od tamtej pory regularnie koncertuje w naszym kraju, ma tu przyjaciół i swoje ulubione miejsca. W najbliższy piątek artystka pojawi się na scenie NOSPR w Katowicach. Transmisji można było wysłuchać w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR skrzypce MUZYKA Dwójka Andrzej Boreyko Katowice Konkurs Wieniawskiego Veriko Czumburidze

Aleksandra Kurzak, Long Long, Jakub Józef Orliński. Poczet laureatów Konkursu Moniuszkowskiego

Z początkiem tygodnia wystartował 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Od 1992 roku, co 3 lata, w Warszawie spotykają się młodzi śpiewacy z całego świata, by mierzyć się z repertuarem patrona konkursu i innych polskich twórców oraz sobą nawzajem. Po nagrody sięgali tu tak znakomici artyści, jak Aleksandra Kurzak, Long Long, Jakub Józef Orliński, Juliana Grigoryan, Urszula Kryger czy Andrzej Filiończyk. Kto do nich dołączy?
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki Konkurs Moniuszkowski Dwójka MUZYKA Aleksandra Kurzak Jakub Józef Orliński Urszula Kryger opera śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Andrzej Filończyk Juliana Grigoryan Long Long

Nie tylko ekspozycja, ale i wypłata. Kultura instytucjonalna reguluje honoraria

Pierwsze instytucje artystyczne, czyli Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Wrocław, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, podpisały "Nowe Porozumienie w sprawie minimalnych honorariów dla artystów". Umowa zakłada uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla artystów biorących udział w wystawach.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wynagrodzenia Antoni Burzyński artysta Dwójka

Mikołaj Brzostowicz - młody wirtuoz: Chopin to mój ulubiony kompozytor

Mikołaj Brzostowicz to jedenastoletni pianista, który już zdążył zwrócić na siebie uwagę. Jest laureatem m.in. Grand Prix Alternatywy Konkursowej, organizowanej przez Polskie Radio Chopin, a także I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym "Cantabile" oraz I miejsca w II International Viennese Spring Music Competition.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian Mikołaj Brzostowicz Dwójka dziecko chopin Wolfgang Amadeusz Mozart Fryderyk Chopin edukacja szkoła muzyczna Róża Światczyńska