Polskie Radio
Section05

KULTURA

Tanecznym krokiem po nagrodę i do studia Dwójki

W Dwójkowym magazynie tanecznym gościliśmy Sebastiana Olczyka, zwycięzcę konkursu Młody Tancerz Roku 2025, wraz z Izabelą Zawadzką, autorką nagrodzonej choreografii. O emocjach związanych z konkursem rozmawialiśmy także z Robertem Bondarą - tancerzem, choreografem i kierownikiem zespołu baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, który przygotowywał tancerzy do improwizowanej części konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Katarzyna Gardzina balet Dwójka

Nel Kaczmarek o "Zakładnikach": widz poczuje to ciśnienie

Na trwającym właśnie Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film pokazywane są dwa dramaty, w których Nel Kaczmarek zagrała główne role: "Lany poniedziałek" i "Utrata równowagi". Młodą aktorkę zobaczymy wkrótce w serialu "Zakładnicy".
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagroda Korek Bojanowski Justyna Mytnik Nel Kaczmarek Ryszard Jaźwiński magdalena różczka Leszek Lichota Trójka

Opera "Głos Potwora" zwieńczy polską prezydencję w Radzie UE

"Głos Potwora" to opera inspirowana filmem "Europa, Europa" Sallego Perela i Agnieszki Holland. - Jest o osobie, która nigdy, pod groźbą śmierci, nie może ujawnić prawdy o sobie. Musi się ukrywać lub przebierać. Udawać kogoś innego. Stale obserwować wszystko i wszystkich, nie ufać nikomu - mówią twórcy. O szczegółach opowiedział w Dwójce kompozytor, Alek Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Malta Festival Marcin Pesta opera Dwójka Narodowe Centrum Kultury Opera Bałtycka w Gdańsku Agnieszka Holland

Anne Carson. Literatura przeciw narracjom przemocy

Anne Carson, kanadyjska poetka, eseistka i klasyczka, odbierze w Warszawie Nagrodę im. Zbigniewa Herberta. Jej "Autobiografia czerwonego", oparta na micie o Gerionie, to opowieść o tym, jak kultura potrafi ukryć przemoc pod pozorem heroizmu. O książce i jej tłumaczeniu z Maciejem Topolskim i Anną Marchewką rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Zobacz więcej na temat:  Anne Carson Dwójka literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta

Od wizji księcia do UNESCO. Opowieść o Parku Mużakowskim

- Początek Parku Mużakowskiego łączy się ściśle z jego twórcą, czyli księciem Pücklerem. Przed księciem tego parku tam nie było, była jedynie aleja lipowa przed pałacem. Dopiero gdy książę Pückler odziedziczył Mużaków po swoim ojcu w 1811 roku, najpierw udał się do Anglii, gdzie zobaczył piękne parki krajobrazowe w stylu angielskim. I wtedy pojawił się pomysł na stworzenie parku na jego ziemiach. Ale trochę parku do potęgi, bo on ma powierzchnię 700 hektarów - mówiła w Dwójce Sylwia Bielicka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac Park Mużakowski UNESCO Dwójka park krajobrazowy

EXPO 2025. Polska artystka stworzyła instalację na wysokość 8 pięter

– "Wearable Art – Unseen Threads" to imponująca instalacja, która składa się z ponad 30 modowych obiektów, tkanin artystycznych i multimediów. Wystawa pokazywana jest w bardzo szczególnym miejscu, ponieważ jest ono związane z historią projektowania kimon – mówiła w Dwójce Joanna Hawrot, artystka wizualna, projektantka i kostiumografka, reprezentująca polską kulturę na EXPO 2025 w Osace.
Zobacz więcej na temat:  EXPO 2025 Osaka Joanna Hawrot Monika Zając Dwójka sztuki wizualne SZTUKA

"Mroczny sklepik". Literackie sny Georges’a Pereca

"Mroczny sklepik" to zbiór 124 snów Georges’a Pereca, jednego z najciekawszych eksperymentatorów XX-wiecznej literatury. Choć autor słynął z lingwistycznych labiryntów i formalnych gier, w książce odsłania się również jako człowiek pamięci, traumy i obsesyjnego zapisywania codzienności. Właśnie ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tej niezwykłej książki twórcy, którego dzieła uchodzą za jedne z najtrudniejszych w przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  Georges Perec Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Dwójka René Koelblen Stanisław Waszak

Laureaci o 12. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki

Tenor z Wielkiej Brytanii Samuel Stopford został zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego imienia Stanisława Moniuszki w Warszawie. To jeden z najważniejszych konkursów w świecie operowym. O nagrody w finale walczyło dwanaścioro śpiewaków i śpiewaczek z siedmiu krajów: Polski, Ukrainy, Chin, Armenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Rozmów z nagrodzonymi śpiewakami można było wysłuchać w radiowej Dwójce. 
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Moniuszkowski Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki Dwójka Michał Dębski Samuel Stopford opera Teatr Wielki - Opera Narodowa