Polskie Radio
Section05
Karol Gnat

4 maja – Dzień Gwiezdnych Wojen

4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen – nieoficjalne święto fanów sagi, którą w 1977 roku filmem zatytułowanym po prostu "Gwiezdne wojny" zapoczątkował George Lucas. Skąd wziął się jej popkulturowy fenomen? O tym w Trójce opowiedział Grzegorz "Dakann" Barański – twórca największego polskiego kanału na YouTube poświęconego "Gwiezdnym wojnom", który porównuje sagę do… dzieł Williama Szekspira i który na dźwięk słynnego muzycznego motywu wciąż miewa ciarki na plecach.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka gwiezdne wojny muzyka filmowa FILM kino George Lucas

Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Znaczy to, że w tej chwili w Polsce mamy tysiące młodych ludzi zestresowanych podejściem do egzaminu. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka matura 2022 matura z języka polskiego egzaminy maturalne stres medytacja dieta psychologia emocje

Karta rowerowa: ona wciąż jest potrzebna!

Nie wszyscy pamiętają, że aby móc jeździć rowerem, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Co więcej, od roku dotyczy to także tak popularnych ostatnio hulajnóg elektrycznych. Stąd pomysł akcji "Rowerowe wyzwania" prowadzonej przez WORD-y, która ma pomóc dzieciom w zdobyciu karty rowerowej, bo – jak się okazuje – aż połowa z nich nie zdaje egzaminu w pierwszym podejściu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo rower hulajnoga dzieci młodzież bezpieczeństwo Karol Gnat Trójka

Co wiemy o postaciach związanych z męką Pańską?

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, najważniejszego okresu dla katolików i starokatolików. Co oznacza ten czas, czego uczy męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kim wreszcie są uczestnicy wydarzeń, o których wspomina Pismo Święte – o tym ze swoim gościem rozmawia Karol Gnat.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA społeczeństwo STYL ŻYCIA droga krzyżowa Jezus Chrystus Karol Gnat Trójka Wielkanoc Triduum Paschalne

Największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. W Poznaniu króluje elektromobilność

"Droga do elektromobilności" – pod takim hasłem odbywają się w tym roku Poznań Motor Show, największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. Na zwiedzających czeka bogata ekspozycja samochodów, motocykli, kamperów, przyczep kempingowych oraz samochodów ciężarowych, jednak króluje elektryczność i elektromobilność.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo motoryzacja elektromobilność Poznań targi motoryzacyjne Karol Gnat Trójka samochody elektryczne