Polskie Radio
Section05
Aleksandra Plewka

Boże Narodzenie: czy święta muszą być idealne, czy trzeba spędzać je z rodziną?

Boże Narodzenie to święta rodzinne – tak się przynajmniej przyjęło i mało kto dyskutuje z tym poglądem. Zapewne nie jednej osobie, chodził po głowie pomysł, żeby zamiast sprzątać i przygotowywać potrawy wigilijne, spakować się i polecieć do ciepłych krajów, by ten czas spędzić pod palmą z drinkiem w dłoni. Jednak nie decydujemy się na taki krok, gdyż zaczynamy się zastanawiać nad tym, co pomyśli nasza rodzina. Czy powinniśmy myśleć o zadowalaniu innych? Czy może święta to bardzo dobry moment, żeby pomyśleć o sobie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wigilia Boże Narodzenie święta wakacje urlop rodzina Aleksandra Plewka Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Grudniowe szaleństwo. Jak zdążyć ze wszystkim?

– Zarządzanie czasem to jest taka umiejętność, która podlega również temu, jacy jesteśmy. Jeśli jest nam ciężko ustalić priorytety, odmówić, to chcemy iść na każdego "śledzika". Chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni, chcemy wszystkim kupić prezenty. Doba ma jednak tylko 24 godziny i jest nam ciężko to wszystko zmieścić – zauważa psycholog Aleksandra Plewka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia Aleksandra Plewka Piotr Firan Radosław Nałęcz

Marzysz o wielkich sukcesach? Zobacz, czego możesz się nauczyć od zawodowych sportowców

Po kolejnym sukcesie polskich siatkarzy rozmawialiśmy w Trójce o tym, dlaczego sytuacja zawodników broniących najwyższych pozycji w rankingach jest o wiele trudniejsza od zawodników dopiero marzących o sięgnięciu po najwyższe trofea. Z pomocą naszego gościa, psycholog Aleksandry Plewki, zastanawialiśmy się także, jakie elementy mentalnego przygotowania sportowców możemy wykorzystać dla poprawy naszego życia zawodowego czy rodzinnego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Aleksandra Plewka psychologia STYL ŻYCIA

Powrót do pracy po urlopie. Jak sobie pomóc?

Zmęczenie, przygnębienie czy problemy z koncentracją – to mogą być objawy… syndromu pourlopowego. – Wiele osób wraca po urlopie i od razu rzuca się w wir odpowiadania na wszystkie maile, telefony, nadrabia zaległości. Natomiast nie jest to do końca dobra metoda, bo doznajemy swoistego szoku – mówi psycholog Aleksandra Plewka.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan urlop wypoczynek zdrowie Aleksandra Plewka

"Nie mam czasu". Po co nam wymówki?

– Najczęściej stosujemy wymówki, gdy chcemy uniknąć jakiś przykrych konsekwencji, czucia się niezręcznie –  mówi psycholog Aleksandra Plewka. – Pojawiają się myśli, że się ośmieszę, nie będę wiedzieć, jak się zachować, co powiedzieć. Powiedzenie "nie mam czasu" pozwala uniknąć tych wszystkich rzeczy, których się obawiam – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan Aleksandra Plewka

Co ma ołówek do dobrego humoru, czyli jak się dobrze nastroić na cały dzień?

Naukowcy uważają, że zdecydowanie za mało się uśmiechamy, że nasze nastawienie do życia jest zbyt ponure i pozbawione radości. Okazuje się jednak, że swoim nastrojem można kierować, że dużo zależy od nas samych. W jaki sposób sprawić, by dzień był lepszy i byśmy spoglądali na świat z uśmiechem?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA radość joga śmiechu optymizm Aleksandra Plewka Radosław Nałęcz Karol Gnat Trójka