Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

"Reformacja przyczyniła się do dechrystianizacji Niemiec"

- Wraz z rozpoczęciem reformacji mieliśmy do czynienia z całą serią wojen religijnych w Europie Zachodniej. Za tym poszedł dynamiczny rozwój roli państwa, które w toku przemian kulturowych stawało się coraz bardziej świeckie. W Oświeceniu wszystko stało się zlaicyzowane. Za czasu totalitaryzmów również mieliśmy do czynienia z pustynią duchową – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Kryzys i destrukcja. Szkice z dziejów reformacji".
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo protestantyzm islam katolicyzm

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – "biskup niezłomny"

– Był przeciwnikiem ustroju i władze starały się czynić wiele, by go zdyskredytować i umniejszyć jego pozycję. Obok Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego był jedną z trzech najważniejszych wówczas osób w polskim kościele – mówił dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. W Polskim Radiu 24 gość wspominał "niezłomnego biskupa" abp. Ignacego Tokarczuka. 
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Tokarczuk PRL Stefan Wyszyński Karol Wojtyła komunizm Jerzy Popiełuszko

"Boże Ciało pokazuje jak blisko człowieka jest Bóg"

- Boże Ciało wpisuje się w krajobraz Polski, a przez to Polska wpisuje się w krajobraz Europy. We wszystkich miastach europejskich świętowane jest Boże Ciało i przechodzą tam procesje. Polska jest szczególna, ponieważ tutaj nawet komuniści nie zniszczyli tego święta. Polska w geografii Europy ma szczególne miejsce – powiedział w Rozmowie PR24 ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  ks. Paweł Rytel-Andrianik Boże Ciało wiara religia Episkopat Polski

Boże Ciało. Skąd wzięła się tradycja procesji?

15 czerwca w Kościele Katolickim obchodzone jest Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wiąże się z procesją do symbolicznych czterech ołtarzy, przy których wierni czytają fragmenty ewangelii związane z komunią świętą i pamiątką mszy świętej. O formie takiego kultu móiwli w Polskim Radiu 24 ks. Leszek Kromka, redaktorka Anna Sosnowska (Aleteia Polska) i ks. Marek Gancarczyk (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Ciało wiara religia