Polskie Radio
Section05
Krajowa Rada Sądownictwa

Czy dojdzie do paraliżu nowej KRS? Komentarze

Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z ustawą o KRS, "pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego". O nowej KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 poseł PiS Ryszard Bartosik i poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15 Ministerstwo Sprawiedliwości

"To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną"

- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną - powiedział w radiowej Jedynce Jan Grosfeld, polski ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowa Rada Sądownictwa Kukiz'15 marzec 1968 protesty w Warszawie Uniwersytet Warszawski Antoni Trzmiel

Michał Woś: przywróciliśmy realny trójpodział władzy

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur i nie wzięły udziału w głosowaniu. O nowy składzie KRS mówił w audycji Jakim Prawem wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Komentarze

To kolejny krok w kierunku przywracania sądownictwa polskiemu społeczeństwu i kontroli nad tym sądownictwem. Te zmiany są istotą demokracji – powiedział po wtorkowym wyborze sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli politolog dr Krzysztof Kawęcki i prawnik mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa

Wybory do KRS zbojkotowane przez część opozycji i sędziów

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się wyborem nowych członków do Krajowej Rady Sądownictwa. Z możliwości wskazania swoich kandydatów skorzystały dwa kluby poselskie: PiS oraz Kukiz'15. Lista liczy 15 sędziów. O wyborze nowego składu KRS mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu) i Tomasz Pietrygi („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa krs Sąd Najwyższy

"Sędziowie stosują presję wobec swoich kolegów"

- Sędziowie wystawiają sobie takie świadectwo, że zmiana układu politycznego jest w stanie wywrzeć na nich presję. Również sami, jako swoje środowisko, stosują presję na swoich kolegów. To pokazuje jakie kształcenie i cechy charakteryzują sędziów w Polsce – powiedziała w audycji 24 Pytania Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15. Odniosła się także m.in. do wynagrodzeń w Polsce i transferów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa

"Nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji"

- Nie chcę kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa naznaczonej grzechem pierworodnym. Myślę jak większość sędziów w kraju, że nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji. Rada to organ, który składa się z wielu podmiotów – spór idzie o to, czy konstytucja pozwala posłom wybierać więcej niż czterech członków KRS. Moim zdaniem nie – mówił w audycji Jakim Prawem rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek reforma sądownictwa krs