Polskie Radio
Section05
Krzysztof Masłoń

Biografia Norwida: „Gladiator prawdy”

Stanisław Falkowski, autor biografii Norwida pt. „Gladiator prawdy” dowodzi, że poeta poruszał tematy, które są aktualne również dziś. Jest to pierwsza w historii książka, która tłumaczy krok po kroku, co znaczą wybrane utwory poety i jakie myśli można uznać za najważniejsze idee całej jego twórczości. O biografii Norwida mówili w swojej audycji Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Masłoń Czesław Niemen Cyprian Kamil Norwid

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski Żydzi II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

"Najbardziej warszawski z warszawskich bardów"

6 maja minęła setna rocznica urodzin Stanisława Grzesiuka - pieśniarza, pisarza, kompozytora, piewcy obyczajów i folkloru starej Warszawy, zwanego „bardem Czerniakowa”. - Grzesiuk był warszawiakiem, ale nie z pochodzenia. Urodził się na wsi lubelskiej. Mimo to jest synonimem warszawskiego typa, cwanego, kutego na cztery nogi, operatywnego, towarzyskiego – mówił o nim w Poczytniku Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Krzysztof Masłoń

Paweł Sołtys laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego za „Mikrotyki”

Nagroda Literacka imienia Marka Nowakowskiego została ustanowione przez Bibliotekę Narodową z myślą o pisarzach poruszających tematykę warszawską, bliską patronowi nagrody. Tegoroczny laureat - Paweł Sołtys - jest także muzykiem występującym pod pseudonimem Pablopavo. O Nagrodzie Literackiej im. Marka Nowakowskiego za książkę „Mikrotyki” mówił w Polskim Radiu 24 członek kapituły nagrody Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sołtys Marek Nowakowski literatura literatura polska Warszawa Krzysztof Masłoń Pablopavo poezja

Krzysztof Masłoń o polskich pisarzach XX wieku

Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego czy Marka Nowakowskiego. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy". Jej autor był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo Krzysztof Masłoń Wisława Szymborska pisarze i poeci Zbigniew Herbert Tadeusz Konwicki Edward Stachura

"Grzesiuk. Król życia". Pierwsza biografia barda

- Śpiewając ballady o Felku Zdankiewiczu czy "Bal na gnojnej" był ucieleśnieniem związku między PRL-em a poprzednią epoka. Książkę "Boso, ale w ostrogach" napisał potoczystym językiem, który w literaturze tamtego okresu nieczęsto gościł. To była opowieść o życiu, które pędziło bardzo wielu czytelników – o Stanisławie Grzesiuku i książce "Grzesiuk. Król życia" mówił w audycji Między Kropkami Krzysztof Masłoń, krytyk literacki tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Krzysztof Masłoń Warszawa piosenka biografia folklor książki literatura