Polskie Radio
Section05
Krzysztof Szwagrzyk

"To nasz testament" - poszukiwania szczątków Wyklętych

- W tym lesie są gdzieś pochowani żołnierze podziemia antykomunistycznego, ale też i zwykli obywatele. W końcu uda nam się te miejsca znaleźć i tych ludzi godnie pochować - mówi Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku. To właśnie z inicjatywy grupy mieszkańców tego miasta podjęto próbę odnalezienia szczątków Żołnierzy Wyklętych. Na miejscu była też ekipa Polskiego Radia z kamerą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pułtusk IPN Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Polskie Radio

Prof. Szwagrzyk: do pełnej wiedzy o tej zbrodni wciąż jest daleko

- To jeszcze zdecydowanie nie jest ta chwila, kiedy możemy powiedzieć, że my, Polacy o tym, co wówczas się tam wydarzyło, wiemy wszystko. Jest bardzo wiele publikacji na ten temat, ale przede wszystkim to dzięki filmowi Andrzeja Wajdy ludzie na świecie dowiedzieli się, czym był Katyń - mówił w Dwójce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Krzysztof Szwagrzyk IPN HISTORIA ZSRR II wojna światowa Hanna Maria Giza

Szpital na Freta. Schronienie, które zmieniło się w piekło

- W Kościele św. Jacka właściwie od pierwszych dni Powstania istniał punkt opatrunkowy, z czasem powstał także niewielki szpitalik batalionu "Dzik". Natomiast taki profesjonalny szpital, oczywiście jak na warunki powstańcze, powstał 19 sierpnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk Muzeum Powstania Warszawskiego

Ludzkie szczątki odnalezione na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej

Między innymi dwie czaszki odnalazła ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Znaleziono je w pobliżu pawilonu śledczego, w podziemiach i pobliskiej szopie, gdzie w latach 40. dokonywano egzekucji. Na temat poszukiwań wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk społeczeństwo Warszawa

"W Hruszowicach na pewno nie stanie pomnik ku czci UPA"

Ruszają prace poszukiwawcze zespołu Instytutu Pamięci Narodowej w Hruszowicach. W środę na Podkarpacie jedzie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który był gościem audycji 24 pytania.  - W Polsce nigdy nie będzie przyzwolenia na to, żeby budować pomniki upamiętniające formacje, które mają na rękach krew Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef IPN.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Ukraina UPA Żołnierze Wyklęci Krzysztof Szwagrzyk podkarpackie POLSKA

Szef IPN o odnalezieniu ludzkich szczątków: bulwersujące

Nigdy nie powinno było dojść do sytuacji, by na przebadanym przez IPN terenie odnajdywane były szczątki ludzkie - powiedział w piątek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, pytany o odnalezione w Białymstoku szczątki ludzkie. Jak dodał, jest to niezwykle bulwersująca sprawa i zwróci się do kierownictwa pionu śledczego Instytutu o jej wyjaśnienie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej POLSKA IPN Krzysztof Szwagrzyk

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

Racja stanu wartością największą. Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na Stadionie Narodowym w Warszawie dziś (poniedziałek) wręczona zostanie Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co roku laureata wybiera kapituła złożona z członków Ruchu Społecznego jego imienia. W uroczystości udział wezmą prezydent, premier oraz prezes PiS. O wydarzeniu mówili na naszej antenie Janusz Śniadek, były szef "Solidarności" i poseł PiS, a także prof. Włodzimierz Bernacki, wiceprzewodniczący Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Krzysztof Szwagrzyk

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Krzysztof Szwagrzyk IPN stalinizm historia Polski

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN Ukraina Dorota Kania Łączka Zbrodnia Katyńska POLSKA

Prace poszukiwawcze IPN na terenie b. aresztu NKWD i UB

Do środy potrwają prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej na warszawskiej Pradze, gdzie funkcjonowała druga co do wielkości powojenna katownia komunistycznego aparatu represji w stolicy. Na razie nie znaleziono szczątków pomordowanych. O pracach poszukiwawczych mówił w Polskim Radiu 24 historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Warszawa historia Polski POLSKA

"Kwatera Zmartwychwstałej Pamięci”. Książka o pracach IPN

Poeta, eseista, historyk i krytyk literacki, a także doktor nauk humanistycznych. Przemysław Dakowicz działa się na wielu płaszczyznach świata literatury. Jakie są jego inspiracje? Co najbardziej porusza go we współczesnym świecie? O swojej twórczości i refleksjach, które jej towarzyszą, mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Dakowicz Krzysztof Szwagrzyk Łączka Powązki historia Polski