Polskie Radio
Section05
Lech Kaczyński

To z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego zbudowano Muzeum Powstania Warszawskiego. Przypominamy historyczne przemówienie

- Muzeum Powstania Warszawskiego musi być miejscem umacniania naszej niepodległości. Niepodległości, która w dalszym ciągu jest wyzwaniem. Wyzwaniem, które podjęliśmy - powiedział 31 lipca 2004 roku Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy podczas uroczystości otwarcia wspomnianej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego t Warszawa t Lech Kaczyński t historia Polski t patriotyzm t Powstanie Warszawskie t POLSKA t społeczeństwo t

ANALIZA Lech Kaczyński Putinowi oszukać się nie dał. Tusk został przez Kreml skutecznie wykorzystany

Prezydent RP Lech Kaczyński był jednym z nielicznych polityków, którzy nie dali się oszukać Putinowi. Donald Tusk i większość przywódców europejskich została natomiast skutecznie zwiedziona przez kremlowskiego dyktatora. Premier Tusk, rozmawiając z Putinem, zapomniał, że relacje można tworzyć wyłącznie na solidnym fundamencie, którym jest prawda. Prezydent Lech Kaczyński głośno o tym przypominał i nie bał się o tym mówić wprost.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t Lech Kaczyński t Donald Tusk t Reset t Kreml t Władimir Putin t George Bush t NATO t

Rząd Tuska zatajał informacje przed Lechem Kaczyńskim. Przydacz: wchodzili w grę Rosjan i lekceważyli prezydenta

- To się nie mieści w żadnych standardach cywilizacyjnych współpracy dwóch najważniejszych urzędów, jeśli chodzi o politykę zagraniczną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta, komentując przedstawione w dokumencie "Reset" ustalenia o odcinaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego od informacji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t polityka t Marcin Przydacz t Polityka zagraniczna Polski t Donald Tusk t Rosja t Lech Kaczyński t Radosław Sikorski t Krzysztof Świątek t

TYLKO U NAS "Reset" to ważny dokument historyczny. Polacy zobaczyli, jak wyglądało zbliżenie Tuska z Rosją

Serial dokumentalny "Reset" został przygotowany przez redaktora Michała Rachonia i profesora Sławomira Cenckiewicza dla Telewizji Polskiej. Pierwszy jest dziennikarzem, publicystą radiowym i telewizyjnym, drugi polskim historykiem. Obu łączą zagadnienia związane z najnowszą historią Polski. Dzięki wielomiesięcznej pracy autorów cyklu dokumentalnego Polacy poznali kulisy polityki prowadzonej przez rząd premiera Donalda Tuska. Jej głównym założeniem było wprowadzenie resetu w stosunkach z Rosją i zbliżenie w relacjach z Putinem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t telewizja publiczna t społeczeństwo t Reset t Lech Kaczyński t Katyń t Westerplatte t NATO t Michał Rachoń t Sławomir Cenckiewicz t Donald Tusk t Władimir Putin t Radosław Sikorski t

PR24 "Donald Tusk kolaborował przeciwko Polsce". Barbara Dziuk o ustaleniach autorów serialu "Reset"

- Mieliśmy wspaniałego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który bronił polskiej racji stanu, był jej strażnikiem i przewidywał wydarzenia na arenie międzynarodowej. Natomiast Donald Tusk w dużym stopniu reprezentował stanowisko Rosji i Niemiec - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Barbara Dziuk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t POLSKA t Reset t Donald Tusk t Rosja t Lech Kaczyński t

"Nie zapomnimy tego poparcia". Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podkreślają rolę Lecha Kaczyńskiego

Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podziękowali świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu za uratowanie kraju przed Rosją. Słowa o odwadze prezydenta i narażaniu życia padły podczas zorganizowanej przez europosłankę Annę Fotygę konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej rosyjskiej inwazji na Gruzję sprzed 15 lat.
Zobacz więcej na temat:  Micheil Saakaszwili t Gruzja t Lech Kaczyński t Anna Fotyga t Europa t

"Nie zapomnimy tego poparcia". Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podkreślają rolę działań Lecha Kaczyńskiego

Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podziękowali świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu za uratowanie kraju przed Rosją. Słowa o odwadze prezydenta i narażaniu życia padły podczas zorganizowanej przez europosłankę Annę Fotygę konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej rosyjskiej inwazji na Gruzję sprzed 15 lat.
Zobacz więcej na temat:  Micheil Saakaszwili t Gruzja t Lech Kaczyński t ŚWIAT t Anna Fotyga t Europa t

Jarosław Kaczyński: wydarzenia w Gruzji były pierwszym aktem agresji nowej, pokomunistycznej Rosji

- Wydarzenia Gruzji sprzed 15 lat były pierwszym aktem agresji nowej, pokomunistycznej Rosji - mówił we wtorek w nagraniu wideo odtworzonym na konferencji pt. "Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, następnie... Bezpieczeństwo Europy 15 lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję" w Brukseli wicepremier RP Jarosław Kaczyński. Konferencję w Parlamencie Europejskim zorganizowała europoseł PiS Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t Jarosław Kaczyński t Lech Kaczyński t Gruzja t Tbilisi t Parlament Europejski t Unia Europejska t Anna Fotyga t Rosja t

PR24 "Rosja tylko czeka na to, żeby w Polsce był słaby, uległy rząd". Cieszyński o filmie "Reset"

- Tusk zawsze był kelnerem tych, którzy wydawali mu się silni (…) tak samo było w przypadku Putina, on się po prostu Putina bał. Dzięki świetnej pracy Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza i dokumentom, które wychodzą na światło dzienne, to, co zawsze przypuszczaliśmy, że się dzieje, dziś widzimy w pełnej rozciągłości - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t POLSKA t Rosja t polityka t Reset t Donald Tusk t Lech Kaczyński t Janusz Cieszyński t

PR24 "Polityka wspólnej operacji". Prof. Grochmalski o działaniach rządu PO-PSL i Rosji

Prof. Piotr Grochmalski uważa, że notatka z MSZ z 30 września 2009 r. to dokument, który pokazuje, w którym momencie Rosjanie prowadzili razem z Donaldem Tuskiem "politykę wspólnej operacji". Z notatki ujawnionej w najnowszym odcinku serialu "Reset" wynika, że Rosjanie obawiali się wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński t Reset t Donald Tusk t Platforma Obywatelska t Rosja t POLSKA t polityka t Polskie Radio 24 t

"Reset": Tusk ukrywał stanowisko Rosjan wobec prezydenta RP. "Nie chcieli Lecha Kaczyńskiego w Katyniu"

Jak podaje portal niezależna.pl, najnowszy odcinek serialu "Reset" Sławomira Cenckiewicza i Michała Rachonia "jest druzgocący dla Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i ich urzędników. Według notatek dyplomatycznych, do których dotarli autorzy serialu, polscy dyplomaci już we wrześniu 2009 r. mieli świadomość, że Rosjanie nie życzą sobie na obchodach katyńskich udziału prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Dodano, że "informację tę celowo i świadomie ukryto przed głową polskiego państwa".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk t POLSKA t Rosja t TVP t Władimir Putin t media publiczne t relacje polsko-rosyjskie t Reset t Lech Kaczyński t

PR24 "Za to powinien być Trybunał Stanu". Sachajko o dokumentach ujawnionych w serialu "Reset"

- Platforma Obywatelska zdaje sobie sprawę, jak narozrabiała. Wie też, że jest to nie do obronienia. Można się posłużyć cytatem z filmu "CK Dezerterzy", że "w słowniku cywilizowanych ludzi nie ma dostatecznie obelżywych słów, aby opisać to, co zrobił Sikorski". Niebywałą rzeczą jest, aby urzędnik zachował się tak w stosunku do prezydenta. Dlatego powinna powstać komisja ds. rosyjskich wpływów - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t POLSKA t Reset t Rosja t Radosław Sikorski t Lech Kaczyński t

"Każdy list ma znaczenie". Były szef BBN komentuje doniesienia "Resetu"

- Na pewno lepiej by było, gdyby ten list został przekazany w terminie, w jakim życzył sobie prezydent Lech Kaczyński - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta Andrzeja Dudy i były szef BBN Paweł Soloch, komentując doniesienia TVP o blokowaniu listu Lecha Kaczyńskiego w sprawie szczytu NATO w Bukareszcie. - Każdy taki gest, jak list, ma znaczenie - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t relacje polsko-rosyjskie t Lech Kaczyński t Reset t Paweł Soloch t Radosław Sikorski t Rosja t polityka t

Sikorski o mało nie wywołał skandalu dyplomatycznego w Tbilisi? Bielan: musieliśmy go wyprowadzić

Najnowszy odcinek serialu "Reset" w TVP skupiał się przede wszystkim na wydarzeniach związanych z rosyjską inwazją na Gruzję. W dokumencie ujawniono, że podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku o mało nie doszło do skandalu dyplomatycznego. Miał go wywołać towarzyszący prezydentowi szef MSZ-u Radosław Sikorski. W serialu informacje te ujawnił Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t polityka t Lech Kaczyński t Radosław Sikorski t Tbilisi t Gruzja t Rosja t Adam Bielan t Reset t

"Reset". Prezydent Kaczyński i strzały w Gruzji. Tusk propagował rosyjską narrację

W piątym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" przybliżono kulisy starań o odizolowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zablokowania prowadzonej przez niego polityki międzynarodowej, która stała w sprzeczności z próbami rządu Donalda Tuska zacieśnienia relacji z Moskwą, nawet w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Gruzję. W Gruzji strzelano też w kierunku konwoju, którym poruszał się polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t polityka t historia Polski t III RP t Gruzja t Rosja t Lech Kaczyński t

Obrzydliwa manipulacja dziennikarza Wirtualnej Polski. Zaatakował Lecha Kaczyńskiego

Łukasz Maziewski z Wirtualnej Polski, zwrócił się do Sławomira Cenckiewicza, historyka i współtwórcy serialu "Reset", zamieszczając słowa Lecha Kaczyńskiego z wywiadu Reutera z 2009 r. Cytowane przez niego wypowiedzi są jednak niepełne, wyrwane z kontekstu i zlepione tak, by sugerować prorosyjskie podejście prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t polityka t media t Lech Kaczyński t Rosja t