Polskie Radio
Section05
Lech Kaczyński

"Budowniczy polskiej drogi do wolności". Minister kultury podkreślił zasługi śp. Lecha Kaczyńskiego

- Lechowi Kaczyńskiemu kierunek zawsze wyznaczały solidarność, wolność, sprawiedliwość i godność, czyli Polska solidarna. Tym wartościom i marzeniom był wierny, dlatego dzisiaj możemy powiedzieć: Lechu Kaczyński, jest przy tobie Solidarność - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Solidarność Piotr Gliński wystawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski

75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Pieśniewski Jan Rzepecki Michał Migała NKWD Instytut Pamięci Narodowej Lech Kaczyński

Zobacz niepublikowane nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz

Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl dotarli w 2019 roku do archiwalnego nagrania z uroczystości 80. urodzin Anny Walentynowicz zorganizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Unikalny materiał nie był nigdy publikowany, a ostatnie 10 lat przeleżał w Archiwum Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz sierpień 80 Solidarność Wolne Związki Zawodowe Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński Krzysztof Wyszkowski

Ekspert: przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji to był mocny sygnał

- To było pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, pierwsza inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, w komentarzu do słynnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Lech Kaczyński Rosja Gruzja

Mija 12 lat od pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Gruzini są za to wdzięczni do dziś

12 sierpnia mija 12 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Sprzeciwił się on w ten sposób rosyjskiej agresji, a jego przemówienie okazało się prorocze dla późniejszych losów wschodniej części Europy.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Gruzja Rosja HISTORIA POLSKA

Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 12 lat od pamiętnego przemówienia w Tbilisi

Mija dwunasta rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko - gruzińskich. 12 sierpnia 2008 roku, w trakcie gruzińsko - rosyjskiej wojny do Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński. Według Gruzinów, wizyta polskiego przywódcy i jego wystąpienie na antyrosyjskim wiecu w Tbilisi uchroniło stolicę Gruzji przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Lech Kaczyński

Jan Mosiński: obawiam się, że ulica Lecha Kaczyńskiego będzie na peryferiach

- Zdjęcie z porządku obrad stołecznej rady miasta głosowania nad uchwałą o nadaniu jednej z ulic im. Lecha Kaczyńskiego pokazuje, że deklaracja Rafała Trzaskowskiego nie będzie szybko podjęta, a jeśli będzie podjęta, do ul. Lecha Kaczyńskiego będzie ulicą peryferyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jan Mosiński Warszawa Lech Kaczyński

Poseł KO: zapewniam, że w Warszawie będzie ulica Lecha Kaczyńskiego

- Chcę zapewnić wszystkich państwa, że taka ulica w Warszawie będzie. Rafał Trzaskowski realizuje swoje obietnice i tę zapowiedź również zrealizuje. Natomiast, żeby taka ulica została ustanowiona trzeba przeprowadzić rozmowy, konsultacje, również z mieszkańcami - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Suchoń, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Nowoczesna koalicja obywatelska Warszawa Lech Kaczyński dekomunizacja

Wycofanie żołnierzy USA z Niemiec. Poseł PiS: to nie jest nic zaskakującego

- Informacja o wycofaniu z Niemiec przez USA 12 tys. swoich żołnierzy, z czego ponad połowa wróci do swojego kraju, choć niedobra, nie jest zaskakująca. Skoro Niemcy stwierdziły, że nie będą podnosić finansowania w ramach państw NATO, to nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Bartosz Kownacki wojsko USA MON Niemcy Rafał Trzaskowski Lech Kaczyński

"To wina Trzaskowskiego". Poboży o zdjęciu z obrad punktu dot. ul. Lecha Kaczyńskiego

- To oczywiste, że klub Platformy Obywatelskiej, stanowiący zaplecze Rafała Trzaskowskiego, głosuje tak, jak chce Rafał Trzaskowski. Więc dla mnie to Rafał Trzaskowski jest winny tej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 radny m. st. Warszawy i wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Lech Kaczyński dekomunizacja Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

TRANSMISJA Przywrócenie ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. "Początek sesji, a klub PO już zdjął z porządku obrad ten punkt"

"Początek sesji Rady Warszawy, a klub Platformy Obywatelskiej już zdążył zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący ul. Lecha Kaczyńskiego zamiast al. Armii Ludowej i głosować przeciw wprowadzeniu pod obrady uchwały potępiającej profanacje i dewastacje pomników w stolicy" - poinformował na Twitterze wiceminister MSWiA i radny Warszawy Błażej Poboży.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Warszawa POLSKA

Przywrócenie ul. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Wiceszef MSWiA: Trzaskowskiemu mówimy "sprawdzam"

- Rafał Trzaskowski na razie nie spełnił obietnicy przywrócenia w Warszawie ul. Lecha Kaczyńskiego. Teraz chcemy mu powiedzieć: sprawdzam. Skoro jest zgoda jego samego i jego radnych na to, aby Lech Kaczyński został uhonorowany, to nie widzę przeszkód - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Warszawa Lech Kaczyński PiS regiony mazowieckie