Polskie Radio
Section05
Marek Ast

TYLKO U NAS Kto zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? W poniedziałek komisja zaopiniuje kandydatów

W najbliższy poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniuje kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Chcemy wiedzieć, jaka jest wizja sprawowania urzędu, jakie jest stanowisko kandydatów, jeśli chodzi o formułę, w jakiej do tej pory ten urząd był sprawowany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący komisji Marek Ast z PiS. O funkcję RPO ubiegają się Bartłomiej Wróblewski, Sławomir Patyra i Piotr Ikonowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski Marek Ast Sejm Piotr Ikonowicz POLSKA polityka

Marek Ast: liczę, że tym razem Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie ws. ustawy o RPO

W środę Trybunał Konstytucyjny ma zająć się wnioskiem posłów PiS w sprawie ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Konkretnie chodzi o zapis, który zezwala RPO po zakończeniu kadencji sprawować funkcję do czasu wyboru następcy. Zdaniem posłów PiS ten fragment ustawy jest niekonstytucyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny RPO Marek Ast Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

"KE powinna wywierać presję na producentów". Poseł PiS o dostawach szczepionek przeciw COVID-19

- Jeśli są możliwości indywidualnych rozmów i poszukiwania dodatkowych dostaw, to być może trzeba rozmawiać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o indywidualnym zakupie szczepionek przez nasz kraj Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji, był też poseł KO Waldemar Sługocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia szczepienia szczepionka społeczeństwo Marek Mądrzejewski Marek Ast

TYLKO U NAS Co dalej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Znamy możliwe scenariusze

Sejm już po raz drugi nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Oznacza to, że procedura rozpocznie się od nowa - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. - Marszałek Sejmu z całą pewnością niezwłocznie wyznaczy termin na zgłaszanie kandydatur - dodaje przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast. 
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich Marek Ast PiS Adam Bodnar

NASZ WYWIAD "Jest elementem rozliczenia się z przeszłością komunistyczną". Marek Ast o ustawie dezubekizacyjnej

13 października Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie ustawy dezubekizacyjnej. - Sprawiedliwość dziejowa wymaga, aby funkcjonariusze ci nie mieli wyższych uposażeń niż osoby z powszechnego systemu emerytalnego, a wśród nich np. działacze opozycji będący ich ofiarami, którzy wielokrotnie utrzymywali się z minimum socjalnego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Marek Ast, który przed TK reprezentuje w tej sprawie Sejm. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Ast POLSKA PiS PRL historia Polski ustawa polityka

Poseł PiS: spodziewane są działania osłonowe dla hodowców bydła na ubój rytualny

- Nie ma mowy o zdradzie interesów rolników przez Prawo i Sprawiedliwość. Realizujemy program infrastrukturalny oraz wsparcia dla polskiej wsi bardzo konsekwentnie - powiedział Marek Ast z PiS. - Rolnicy zostali oszukani przez partię rządzącą - stwierdziła Bożena Żelazowska z PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Janecki Marek Ast rolnictwo rolnicy wieś ubój rytualny Prawo i Sprawiedliwość PSL-Koalicja Polska

Reprywatyzacja w Warszawie. Poseł PiS: poszkodowani nadal nie otrzymali odszkodowań

- Temat nie ucichł, choć Komisja Weryfikacyjna napotykała na różne przeszkody ze strony miasta stołecznego Warszawy. Żadna z osób, w stosunku do której zostało orzeczone odszkodowanie, tego odszkodowania nie otrzymała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji była również Magdalena Biejat, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa społeczeństwo Magdalena Biejat Marek Ast Magdalena Ogórek

NASZ WYWIAD "Mocna, liczna, w amerykańskim stylu". Marek Ast o konwencji Andrzeja Dudy

Politycy Prawa i Sprawiedliwości są pod wrażeniem konwencji, na której Andrzej Duda zainaugurował kampanię prezydencką. - Mocna, liczna, w amerykańskim stylu, ale też z merytorycznymi wystąpieniami, z jasnym przesłaniem skierowanym do Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Marek Ast. - W nowoczesnym stylu, z dobrymi przemówieniami - dodaje poseł PiS Bartosz Kownacki. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent wybory prezydenckie 2020 konwencja PiS Marek Ast Bartosz Kownacki polityka POLSKA

Marek Ast: cofnięcie reform sądownictwa nie wchodzi w grę

- Jeśli "okrąg stół" miałby wyglądać tak, jak dyskusja na Komisji Sprawiedliwości, gdzie każda propozycja rządowa jest kwestionowana, czy w Senacie, gdzie zakwestionowano praktycznie całą ustawę dyscyplinującą, nie proponując jakichkolwiek poprawek, to taka inicjatywa nie ma najmniejszego sensu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo PiS opozycja ustawa Sejm Senat reforma sądownictwa Marek Ast

NASZ WYWIAD SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

Przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa dyscyplinująca sędziów czeka na podpis prezydenta. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że pomoże ona w zakończeniu trwającego sporu prawnego. - Gdyby już obowiązywała, to sędziowie, którzy wzięli udział w podjęciu wczorajszej uchwały, mogliby zostać teraz pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej - tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Marek Ast reforma sądownictwa sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa sąd POLSKA

Marek Ast o obradach komisji sprawiedliwości: obstrukcja opozycji

- Tradycyjnie posłowie opozycji zastosowali wszystkie możliwe chwyty obstrukcji parlamentarnej. Nie chodziło o składanie poprawek, a wyłącznie o próbę zablokowania rozpoczęcia prac poprzez składanie wniosków formalnych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sejm Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Jankowski Marek Ast polityka POLSKA