Polskie Radio
Section05
Marian Banaś

"Nie obawiam się o swoją uczciwość". Szef NIK chce upublicznienia materiałów CBA i prokuratury

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś składa wniosek o upublicznienie materiałów zgromadzonych przez CBA i prokuraturę w śledztwie w jego sprawie. - Nie obawiam się o swoją uczciwość, operacja służb przeciwko mnie i mojej rodzinie ma na celu jedynie zmuszenie mnie do rezygnacji - uważa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli MSWiA prokuratura przestępczość Mariusz Kamiński służby i bezpieczeństwo

"To obrona, która zaskakuje". Piotr Müller o skardze prezesa NIK do prokuratury ws. Jarosława Kaczyńskiego

- Jestem bardzo zaskoczony tym, że taką formułę obrony wybrał prezes NIK Marian Banaś - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do informacji o zawiadomieniu prezesa NIK do prokuratury ws. wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Jarosław Kaczyński Piotr Müller

"Jeżeli poczuł się urażony, powinien to załatwić inaczej". Karczewski o zawiadomieniu prezesa NIK

Szef NIK Marian Banaś w zawiadomieniu skierowanym do prokuratury stwierdził, że prezes PiS miał go "publicznie znieważyć lub poniżyć" - jako organ konstytucyjny państwa. - Jeżeli prezes NIK poczuł się urażony, to powinien wystąpić do sądu w innym trybie - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Stanisław Karczewski Jarosław Kaczyński Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli

Zawiadomienie prezesa NIK ws. Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS komentuje

- To nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie zostanie złożone, gdy poznamy szczegóły, będziemy się do niego odnosić - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska, odnosząc się do doniesień ws. zawiadomienia prezesa NIK ws. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś prokuratura Jarosław Kaczyński Anita Czerwińska POLSKA polityka

"Ciosy opozycji w stronę rządu są coraz słabsze". Jan Mosiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych

- Marzeniem opozycji jest, by dokopać rządowi jeszcze bardziej. Te ciosy są coraz słabsze, więc przyda się kolejna instytucja - NIK, która wyręczy w tym opozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" był także Krzysztof Paszyk z PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS opozycja polityka wybory prezydenckie Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś

"To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem". Jarosław Kaczyński o prezesie NIK

- Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci", pytany o to, czy prezes NIK Marian Banaś prowadzi polityczną wojnę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński NIK Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś

Odbiór społeczny raportu NIK. Prof. Domański: pada pytanie, czy mamy do czynienia z intencją osobistą

- Wszyscy, którzy interesują się polityką, wiedzą, że jest coś, co można określić konfliktem osobistym między prezesem Banasiem a obozem rządzącym. Zadawane jest więc pytanie, czy nie mamy do czynienia z intencją osobistą - powiedział w Polskim Radiu 24 o odbiorze społecznym raportu NIK i sprawy wyborów korespondencyjnych prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś prawo wybory prezydenckie Prawo i Sprawiedliwość POLSKA polityka Polskie Radio 24

Cywiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych: Banaś przywdział szaty opozycji

- Trudno zaliczyć pana Banasia do reprezentanta opozycji, ale stało się tak, że takie szaty na siebie przywdział. Po jego kłopotach okazało się, że istotną sprawą stały się wybory storpedowane z powodów politycznych. Ma więc to wszystko charakter polityczny - powiedział Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś wybory prezydenckie prawo raport opozycja pandemia Polskie Radio 24 POLSKA polityka