Polskie Radio
Section05
Meksyk

USA przyjmą imigrantów z Meksyku. O azyl ubiega się około 25 tys. osób

Stany Zjednoczone zaczną przyjmować tych imigrantów, którzy ubiegali się o azyl pod rządami Trumpa i zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku w oczekiwaniu na przesłuchania przed sądem - potwierdziła w piątek administracja Joe Bidena. USA szacują, że takich osób, które są już w trakcie aktywnego procesu ubiegania się o azyl, jest około 25 tysięcy. Z powodu pandemii administracja Bidena nie będzie przyjmować większości nowych wniosków o azyl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Joe Biden Meksyk migracja

Dramatyczna sytuacja w Meksyku. Rekordowa liczba zgonów na COVID-19, kończą się szczepionki

W Meksyku zanotowano rekordową liczbą zgonów i nowych przypadków zakażeń na COVID-19 - w sumie doszło do 1,89 mln infekcji. W kraju wyczerpały się zapasy szczepionek - w związku z tym rząd wydał zgodę na sprowadzenie rosyjskiego preparatu Sputnik V.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk Ameryka Ameryka Północna koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 szczepionka szczepienia infografika ŚWIAT

Meksyk: Carlos Slim, jeden z najbogatszych ludzi świata, wyszedł ze szpitala po terapii COVID-19

Meksykański biznesmen Carlos Slim, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, wrócił do domu ze szpitala po ataku COVID-19 i czuje się dobrze - powiedział w sobotę jego rzecznik Arturo Elias. W ciągu ostatniego tygodnia Slim otrzymywał pomoc medyczną w National Institute of Nutrition, publicznym szpitalu w Mexico City.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 Meksyk Ameryka Północna

Młodsza część ludzkości. Opowieść o Meksyku

Gościem Adama Struga była Aleksandra Synowiec – antropolożka, latynoamerykanistka, podróżniczka i pisarka. Zabierała słuchaczy w podróż po Meksyku, kraju, w którym przez długi czas mieszkała i, który przemierzyła podczas wielu wędrówek (w tym pieszych!). Antropolożka opowiedziała o specyficznej meksykańskiej duchowości i kulturze, o ważnej roli muzyki w życiu współczesnych Meksykanów. Nie zabrakło także latynoamerykańskich muzycznych perełek! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Meksyk

Po zaprzysiężeniu Biden podpisze 15 aktów wykonawczych. Anuluje część decyzji Trumpa

- Po zaprzysiężeniu w środę na prezydenta USA Joe Biden podpisze 15 aktów wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa i zmian klimatu - powiadomiła współpracowniczka prezydenta elekta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna wybory prezydenckie w USA Joe Biden Meksyk Stany Zjednoczone USA Biały Dom aborcja LGBT klimat pandemia polityka Donald Trump