Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

Projektant kanału przez Mierzeję: kluczowa jakość i niezawodność inwestycji

- W toku rozmów z inwestorem dokonaliśmy bardzo poważnych zmian w projekcie, które wiązały się z bezpieczeństwem i niezawodnością tej przeprawy. Zmieniliśmy rodzaj mostów z podnoszonych na obrotowe oraz układ rozwiązań bram śluzy na wrota przesuwne, a nie otwierane, to ma ogromny wpływ na jakość użytkowania i niezawodność inwestycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. arch. Adam Nadolny, jeden z projektantów przekopu Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Błażej Prośniewski

TYLKO U NAS Kacper Płażyński: to nowe perspektywy dla regionu, przekop przyciągnie turystykę i ruch handlowy

- Warmia, Żuławy Wiślane, to jedne z najbiedniejszych regionów w Polsce – zauważył Kacper Płażyński (PiS) w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem. Dodał, że przekop przez Mierzeję Wiślaną oznacza nowe perspektywy dla regionu, a Elbląg ma szansę stać się liczącym się portem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

TYLKO U NAS Stanisław Karczewski: przekop, podobnie jak każda wybudowana droga, przyniesie korzyści finansowe

- Czy przekop przez mierzeję przyniesie korzyści finansowe? Oczywiście, że tak. Tak samo moglibyśmy powiedzieć o każdej wybudowanej drodze. Czy przyniesie efekt finansowy, czy się zwróci? Ona się zwróci, ale to jest bardzo trudne do wyliczenia - ocenił w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

TYLKO U NAS Przekop Mierzei Wiślanej. Marek Gróbarczyk: celem są duże inwestycje w gospodarkę wodną

- Ta inwestycja jest bardzo ważna, w kontekście tego, co dzieje się na Wschodzie. Parę kilometrów dalej mamy bodaj najbardziej niebezpieczne państwo na świecie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem, mówiąc o przekopie Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Marek Gróbarczyk

TYLKO U NAS Przekop Mierzei Wiślanej. Anna Moskwa: liczymy, że Elbląg będzie wsparciem przy imporcie węgla

Jak powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wszystkie małe porty mogą być wsparciem przy imporcie węgla. - Liczymy, że Elbląg będzie wsparciem przy takim imporcie - dodała w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Kapitan Zbigniew Sulatycki: niemożliwe stało się możliwe

- Niemożliwe stało się możliwe - powiedział kapitan żeglugi wielkiej, przewodniczący Konwentu Morskiego Zbigniew Sulatycki podczas otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dodał, że gospodarka morska musi być jednym z najważniejszych filarów gospodarki narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej regiony pomorskie Mierzeja Wiślana

Pierwsze jednostki państwowe w tym Zodiak II przeprawiły się przez śluzę i wypłynęły z portu Nowy Świat na Bałtyk

Trzy jednostki państwowe: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego oraz Kaper 2, jednostka straży granicznej i Orkan, jednostka SAR, jako pierwsze przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk. Tym samym kanał stanowiący część nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk został otwarty.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej

"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Trzy jednostki państwowe: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego oraz Kaper 2, jednostka straży granicznej i Orkan, jednostka SAR, jako pierwsze przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk. Tym samym kanał stanowiący część nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk został otwarty.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje TRANSMISJA POLSKA

"Kanał dostępu do Polski na wypadek zagrożenia zewnętrznego". Waszczykowski o przekopie Mierzei Wiślanej

- Mamy otwarcie na pełne morze. Ze zdziwieniem przyglądam się frustracji i niechęci tych, którzy plują na polskie interesy - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych i europoseł PiS. W sobotę 17 września miało miejsce otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mierzeja Wiślana Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

"Przywrócenie stanu historycznego". Komandor Bugajski o przekopie Mierzei Wiślanej

- Elbląg przez 700 lat był wielkim portem i ośrodkiem stoczniowym. Pod względem obrotów i przeładunku nawet większym od Gdańska. W XVI wieku był piątym miastem RP. To wszystko zostało zniszczone na skutek narzucenia sztucznej granicy na Mierzei Wiślanej, która przecinała naturalne połączenia gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 komandor prof. Dariusz Bugajski. W sobotę 17 września miało miejsce otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. 
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Rosja POLSKA Morze Bałtyckie infrastruktura Elbląg

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej prezydent Andrzej Duda społeczeństwo

"Odwrócenie trendu i reset na wielu poziomach". Publicyści o otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej

- Świętując tę inwestycję możemy mówić o pewnym odwróceniu trendu i o resecie na wielu poziomach - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"). Gościem audycji byli także Andrzej Rafał Potocki oraz Marek Głowacki przebywający obecnie na otwarciu kanału.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana POLSKA prezydent Andrzej Duda społeczeństwo Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Polskie Radio 24

Minister infrastruktury o znaczeniu przekopu Mierzei Wiślanej: wielkie projekty komunikacyjne wymagają wizji i odwagi

- Wielkie projekty komunikacyjne wymagają wizji i odwagi, żeby nie pytać nikogo poza granicami naszego kraju, bo jesteśmy narodem suwerennym - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości oficjalnego otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA Andrzej Adamczyk

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Premier: świadectwo dążenia do Polski silnej i suwerennej

- Otwierany dziś kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności, nowych szans i możliwości - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA