Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Próby odbyły się w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji - podał inwestor, Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse infrastruktura Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA

Samorząd blokuje działania rządu. Traci na tym Elbląg. "Obecnie port zatrudnia pięć osób, w tym księgową i dyrektora"

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka ocenił, że propozycja dokapitalizowania spółki zarządzającej portem w Elblągu kwotą 100 mln zł jest szansą na rozwój miasta i regionu. Dyrektor portu utrzymuje, że nie jest to oferta biznesowa, a pogłębienie toru wodnego to i tak zadanie państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse infrastruktura Elbląg Mierzeja Wiślana

Nowa droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Rząd chce zwiększyć budżet programu

Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Zwiększenie budżetu wynika ze wzrostu kosztów inwestycji spowodowanych zmianą cen materiałów i robót budowlanych - wskazano w projekcie RM.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana infrastruktura rząd pieniądze inwestycje

Pogłębienie toru wodnego do portu w Elblągu sfinansowane przez Skarb Państwa? Ministerstwo odpowiada

Ostatnie 800 m toru na rzece Elbląg przed portem musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. To odpowiedź na stanowisko samorządu Elbląga, który uważa, że tor dostępowy powinien pogłębić Skarb Państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd Elbląg Port Morski w Elblągu Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 ministerstwo infrastruktury finansowanie infrastruktura

Co zyska Elbląg dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej? Kpt. ż.w. Jacek Kościuch wyjaśnia

- Elbląg po przekopie Mierzei Wiślanej zyska nie tylko swobodny dostęp do morza i krótszą drogę na Bałtyk, ale też podwojenie dostępnej głębokości na rzece. Do Elbląga będą mogły zawijać statki o większym zanurzeniu. Dopłynięcie do miasta będzie mogło być szybsze i bardziej sprawne - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kpt. ż.w. Jacek Kościuch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Anna Kwiecień: przekop Mierzei Wiślanej jest elementem dbałości o suwerenność

- Polska, mając takiego agresywnego sąsiada jak Rosja czy też tak nieprzewidywalnego jak Białoruś, cały czas musi dbać o swoją suwerenność i dążyć do niej wszelkimi sposobami. Przekop Mierzei Wiślanej jest właśnie elementem tej dbałości - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był także poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Ekspert KIG: inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej nie można rozpatrywać tylko w kategorii przyszłych zysków

Przekop Mierzei Wiślanej pobudzi gospodarczo nie tylko Elbląg, ale także gminy skupione wokół Zalewu Wiślanego, to około 400 kilometrów kwadratowych wód należących do Polski, to region wciąż nie wykorzystany przez turystów, a zwłaszcza przez żeglarzy - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej inwestycji infrastrukturalne UE Elbląg Bałtyk

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy. Marek Ast: pokazujemy, że decydujemy o własnych sprawach

- To nie jest wyłącznie sukces rządów Zjednoczonej Prawicy, ale państwa polskiego, podkreślający jego suwerenność oraz etap, na którym Polska się znajduje - szybko rozwijające się państwo, które stać na takie inwestycje, zrealizowane w krótkim okresie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (PiS). W audycji wziął udział również Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe). - Obawiam się, że znowu Prawo i Sprawiedliwość na sztandary weźmie walkę z samorządowcami i nie będzie np. możliwości zagospodarowania portu w Elblągu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Mirosław Skowron

Przekop Mierzei Wiślanej. Poseł PiS: Polska nie będzie już krajem, w którym cudzy interes liczy się bardziej od własnego

- Duże państwo w Europie, obojętnie, gdzie by nie leżało, nie może pozwolić na to, żeby do części jego terytorium nie było swobodnego dostępu. Jesteśmy chyba jednym krajem na kontynencie, który taką sytuację jeszcze kilka dni temu miał - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska opozycja PiS Mirosław Skowron Mierzeja Wiślana Elbląg bezpieczeństwo Rosja POLSKA

Holenderski "De Telegraaf": Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji

Największy holenderski dziennik "De Telegraaf" opisuje otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Gazeta wyjaśnia, że dzięki niemu "statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich". W artykule przytoczono także słowa premiera Mateusza Morawieckiego: "Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia media Europa Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Mierzeja Wiślana