Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Edukacja. "Studenci często nie potrafią pisać"

W ubiegłym tygodniu podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ustawa 2.0 zakłada m.in. poszerzenie autonomii uczelni, nowy model kształcenia doktorantów, zerwanie z minimami kadrowymi i wydłużenie studiów zaocznych. Wicepremier podkreślał, że reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę. O problemach szkolnictwa wyższego w Polskim Radiu 24 mówił dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja Jarosław Gowin Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

"Reforma szkolnictwa wyższego jest potrzebna"

- Nikt nie mówi, że zapowiedziana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma szkolnictwa wyższego to będzie krótka i prosta operacja. Gdy zaczęły się prace - jak dziś ogłoszono – 574 dni temu - pojawiły się pewne założenia. Po dzisiejszych negocjacjach te założenia zostały zmienione. Cały czas jest to dzieło w trakcie tworzenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Mikiewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Jarosław Gowin

Reforma szkolnictwa wyższego. "Przełom jest raczej pozorny"

„Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy” – poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Po kilkumiesięcznych konsultacjach ze środowiskiem akademickim zmianami zajmie się rząd. O tzw. Ustawie 2.0 mówił w audycji Gorący Temat dr Marek Kisilowski z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa Jarosław Gowin

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

"PiS musi zgadzać się na niezależność Gowina"

Wicemarszałek Sejmu wątpi w poparcie parlamentarzystów PiS dla reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin prezentuje jej założenia podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Przewodniczący klubu PiS – Ryszard Terlecki zastrzegł w radiowej Trójce, że nie zna projektu, ale jego zdaniem, propozycje Jarosława Gowina, mogą budzić wątpliwości. O Ustawie 2.0 w Polskim Radiu 24 mówił Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin edukacja reforma szkolnictwa

Jarosław Gowin: musimy postawić na rozwój nauki

Zmiany w sposobie wyboru rektora, stypendia dla każdego doktoranta, podniesienie jakości studiów i większa współpracy nauki z przemysłem. To tylko niektóre zmiany w przygotowywanym przez MNiSW projekcie ustawy o szkolnictwie wyższym. 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie Jarosław Gowin przedstawi założenia nowych przepisów. O szczegółach wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin studia studenci szkolnictwo wyższe

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie

"Błędem było rozbicie studiów na licencjackie, magisterskie"

Nawet siedem lat będą trwać studia zaoczne i wieczorowe. Wydłużenie ich przebiegu będzie miało na celu wyrównanie poziomu nauczania ze studiami dziennymi. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O stanie polskiego szkolnictwa wyższego mówili w audycji Debata Poranka Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika i artysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe edukacja studia Kazimierz Kik