Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Ekspert OSW: Kreml szantażuje Europę, nie wierzy w sankcje UE i może wznowić działania zbrojne przeciw Ukrainie

- Rosyjska dyplomacja w ostatnich miesiącach próbuje za pomocą ostrego języka, oskarżeń i gróźb całkowitego zerwania relacji, zastraszyć UE i wymusić na niej zmianę postawy wobec Moskwy, której nie podoba się krytyka naruszeń praw człowieka  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Witold Rodkiewicz (OSW), komentując niedawne słowa Siergieja Ławrowa o możliwym zerwaniu relacji z Unią Europejską. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna Unia Europejska USA Siergiej Ławrow

NASZ WYWIAD Było jak na zjeździe partii komunistycznej, wszyscy "za". "Łukaszenka wysłał sygnał Putinowi przed wizytą w Soczi"

- Aleksander Łukaszenka chciał poprzez zjazd ludowy wysłać komunikat do społeczeństwa na Białorusi i do wspólnoty międzynarodowej, że nie będzie żadnych zmian, system skutecznie funkcjonuje, nie będzie żadnych ustępstw w polityce wewnętrznej. Przekazał też przesłanie do Moskwy przed spotkaniem z Władimirem Putinem, które jeszcze w lutym planowane jest w Soczi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"

- Obecne zainteresowanie świata wodorem może pozwolić Polsce wygenerować technologie na eksport, pod warunkiem, że polskie innowacje otrzymają odpowiednie wsparcie – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute. Ekspert ocenia, że kluczowa będzie w tym względzie współpraca nauki i biznesu, koordynacja działań polskich koncernów, a pozycję Polski wzmocni dostosowanie prawa i infrastruktury do nowych perspektyw.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA energetyka technologie wodór paliwa paliwa alternatywne GOSPODARKA infrastruktura

NASZ WYWIAD "Nowy START kodyfikuje tzw. równowagę strachu, gwarantowane wzajemne zniszczenie". Co oznacza dla Rosji, USA i regionu?

Głównym celem układu Nowy START jest zapobieżenie powrotowi do strategicznego wyścigu zbrojeń, jaki miał miejsce podczas zimnej wojny. Wtedy ani USA, ani ZSRR nie były w stanie uzyskać realnej przewagi - nie były zdolne do wyeliminowania całego arsenału nuklearnego przeciwnika w pierwszym uderzeniu i musiały liczyć się z tym, że taki atak spotkałby się z dotkliwym kontruderzeniem. To podstawa wzajemnego odstraszania między mocarstwami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Artur Kacprzyk (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA broń nuklearna

NASZ WYWIAD Ekspert: wizyta w Moskwie to katastrofa, Borrell powinien zrezygnować, a Zachód nałożyć sankcje i zatrzymać NS2

- Wizyta Josepa Borrella w Moskwie to katastrofa i amatorszczyzna. Jeśli ktoś udaje się do Moskwy, powinien umieć jasno przedstawiać stanowisko i występować w obronie swoich racji. Kreml ma bardzo szczególny rodzaj prowadzenia dyplomacji. Trzeba o tym wiedzieć - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anders Aslund, analityk think tanku "Atlantic Council".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna Unia Europejska USA

NASZ WYWIAD Co już wiemy o prezydenturze Bidena? Ekspert: w relacjach z Polską kontynuacja i nowe obszary, wsparcie Ukrainy

- Po administracji Joe Bidena, po sekretarzu stanu takim jak Antony Blinken spodziewałbym się nie resetu, ale nacisków na Rosję, m.in. w kwestii nieprzestrzegania praw człowieka. Próba otrucia i aresztowanie Nawalnego, represje wobec protestujących to także test dla administracji Bidena – mówi portalowi PolskieRadio.pl Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden POLSKA

NASZ WYWIAD Działacz: jeśli Kreml nie przejmie kontroli nad internetem, przegra. Nawalnego chce zabić, bo on demontuje ten system

- Dla Kremla propaganda w sieci to słabe ogniwo. Internet - mimo coraz większych represji - wciąż jest przestrzenią wolności. Kreml chce to zmienić. Stara się teraz za wszelką cenę rozwiązać problem braku kontroli nad cyberprzestrzenią, nad sieciami społecznościowymi - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mark Fejgin, rosyjski działacz, b. adwokat, broniący dawniej opozycjonistów i Ukraińców w Rosji. Podkreśla, że film Aleksieja Nawalnego o korupcji w kręgu Władimira Putina obejrzało 100 mln osób - w ich świadomości reżim funkcjonuje teraz jako ten, który okrada własny naród.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna wojsko Unia Europejska

NASZ WYWIAD "Odwaga Nawalnego jest niezrozumiała dla władz, tam wszyscy są tchórzami, trzęsą się, gdy Putin wskaże na kogoś palcem"

- Trzeba wiedzieć trzy rzeczy o Władimirze Putinie: stale kłamie, jest agresorem, jest bezwzględny i nieludzki - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl profesor Aleksiej Pamiatnych, astronom, członek rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, mieszkający i pracujący w Polsce. Podkreślił, że obawia się o życie Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna wojsko Unia Europejska

NASZ WYWIAD Nowy szef CDU Armin Laschet a polityka Niemiec wobec Rosji, Chin i USA. "Nord Stream 2 uznaje za projekt gospodarczy"

- Armin Laschet, jeśli zostanie kanclerzem, przejmie zapewne w wielu kwestiach kurs obrany przez Angelę Merkel. Dotyczy to relacji z USA, Rosją, Chinami. Berlinowi nie podoba się łamanie prawa międzynarodowego przez Moskwę i Pekin, ale oba te kraje są ważne w kontekście niemieckich interesów. W przypadku Chin to przekonanie potęguje status Państwa Środka jako największego partnera gospodarczego Niemiec – zauważyła Lidia Gibadło (PISM), odnosząc się do perspektyw niemieckiej polityki po wyborze nowego szefa CDU.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy CDU Angela Merkel Rosja Chiny Nord Stream 2

NASZ WYWIAD Kto kanclerzem po Merkel? Ekspert: wybór szefa CDU to początek zaciętej walki, mamy rok "superwyborczy" w Niemczech

- Kongres partii CDU wybierze nowego przewodniczącego partii. To ważny krok ku rozstrzygnięciu, kto będzie kandydatem CDU/CSU na kanclerza. Chadecy są zdecydowanym liderem sondaży przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). W tym roku w Niemczech odbędzie się także seria wyborów do sześciu spośród szesnastu parlamentów związkowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Angela Merkel CDU SPD wybory

NASZ NEWS "Ślady metali ciężkich oraz nikotyna". Woyciechowski o wynikach poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

- Wiosną 2006 roku przeprowadzono poufną ekshumację doczesnych szczątków ks. Franciszka Blachnickiego - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Woyciechowski, ekspert zajmujący się służbami specjalnymi. Przyznał, że badania ujawniły ślady metali ciężkich oraz nikotynę. Komentując śledztwo wokół śmierci ks. Blachnickiego Woyciechowski podkreślił, że "mówimy tu o plątaninie układów regionalnych i lokalnych, w których się przewijają byli funkcjonariusze SB, obecni ludzie służb specjalnych i ich rodziny, a wszystko to łączy się z pracą prokuratorów i dostępem do akt śledztw i informacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Woyciechowski Instytut Pamięci Narodowej Zbrodnia Katyńska PRL Franciszek Blachnicki Jerzy Popiełuszko IPN

NASZ WYWIAD W Rosji ograniczono prawa człowieka. Działacz Memoriału: Kreml może się znów zdecydować na rodzaj agresji zewnętrznej

- Ograniczenie praw człowieka to często odpowiedź na słabe notowania władz. Z kolei agresja zewnętrzna to sposób Kremla na zwiększenie swojej popularności - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Dawidis, działacz Memoriału. Działacz zaznacza, że Zachód powinien obserwować sytuację praw człowieka w Rosji, choćby dlatego, że ma ona potem przełożenie na politykę zagraniczną. Zwraca uwagę, że rewolucja białoruska nie powiodła się do tej pory właśnie dzięki bezpośredniemu udziałowi Kremla – bez niego Łukaszenka dawno by ustąpił.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Europa Białoruś

Ulotki: "ocalmy Stalina od zagranicznych agentów". Nacjonaliści-bolszewicy przeciw "Memoriałowi"

Rosyjska "Nowaja Gazieta" ostrzega przed falą nienawiści, która dotknie Rosjan napiętnowanych statusem "zagranicznego agenta". Dziennik zwraca uwagę, że w przestrzeni publicznej podzielono obywateli na swoich i obcych. Gazeta jako przykład wskazała pikietę zorganizowaną przed siedzibą moskiewskiego "Memoriału".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Europa Białoruś Rosja prawa człowieka

NASZ WYWIAD Ekspert: w 2021 roku oczekujemy inauguracji Cichanouskiej. Apelujemy o międzynarodowe procesy ws. tortur na Białorusi

- Łukaszenka próbuje przekonywać, że odniósł już zwycięstwo, ale tak nie jest. Przeciwnie, reżim dostaje coraz silniejsze ciosy. Organizacje tłumiące protesty, w tym OMON, zostały wpisane na sankcyjną listę ministerstwa finansów USA. Amerykański akt o demokracji na Białorusi uznaje Radę Koordynacyjną, umożliwia sankcje także wobec Kremla za narzucanie integracji w ramach państwa związkowego – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets, ekspert ośrodka iSANS, działacz Centrum Białoruskiej Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Europa Białoruś

NASZ WYWIAD Naddniestrze u granic Polski? Hanna Liubakova ("Atlantic Council"): Kreml już realizuje plan B, by nie stracić Białorusi, Zachód działa zbyt wolno

- Kreml chce, żeby Aleksander Łukaszenka swoimi rękami zdusił protesty i zniszczył społeczną alternatywę. Podtrzymuje upadającego Łukaszenkę, który oprócz wsparcia Kremla nie ma żadnych zasobów. W dłuższej perspektywie Kreml zintensyfikuje działania propagandowe i hybrydowe na Białorusi, by przeprowadzić kontrolowane zmiany – ostrzega Hanna Liubakova białoruska dziennikarka i analityk "Atlantic Council" w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Zaznacza, że w wielu przypadkach Zachód reaguje zbyt wolno na to, co się dzieje na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo Kreml Rosja Białoruś sankcje Unia Europejska Stany Zjednoczone USA

NASZ WYWIAD Kajetan Kajetanowicz: nie zawsze musisz być najszybszy, żeby zostać mistrzem świata [WYWIAD]

- Dla mnie tegoroczna rywalizacja była trudna do rozegrania psychologicznie - podkreślił w rozmowie z PolskieRadio24.pl Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy Lotos Rally Team, startujący w klasie WRC 3. W sezonie 2020 "Kajto" i pilot Maciej Szczepaniak zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Z powodu pandemii wiele rund zostało odwołanych, co wpłynęło na skrócony format kalendarza WRC. 
Zobacz więcej na temat:  kajetan kajetanowicz Moto sport sporty motorowe Rajdy samochodowe SPORT opinie

NASZ WYWIAD Akcja hakerów Kremla przeciw rządowi USA. "To atak na państwo. Niewidzialny front cyberwalki jest otwarty"

- Ataki Kremla mają miejsce na wielu polach – nie tylko w cybersferze. Zmasowany, wielomiesięczny cyberatak na instytucje rządowe USA i firmy prywatne ma znacznie głębszy kontekst i należy o tym pamiętać. Trzeba na tę sprawę patrzeć szerzej. Pamiętajmy choćby o regularnym naruszaniu przestrzeni powietrznej i morskiej przez rosyjskie samoloty, okręty podwodne – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Łabuszewska, znawczyni spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Raport Białoruś cyberprzestępczość cyberatak Kreml USA GRU FSB służby specjalne służby i bezpieczeństwo