Polskie Radio
Section05
Narodowe Siły Zbrojne

Spór o pomnik w Rząbcu. Internauci bronią oskarżonych

Internauci podpisują petycję w obronie trzech studentów, wobec których toczy się postępowanie sądowe za oblanie czerwoną farbą komunistycznego pomnika w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Postawiony w latach 50. kamień ma upamiętniać walkę oddziałów Armii Ludowej i Sowietów z Żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Nawiązuje też do 10. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Armia Ludowa sądownictwo dekomunizacja świętokrzyskie Narodowe Siły Zbrojne Żołnierze Wyklęci

75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

75 lat temu, 20 września 1942 roku powstały Narodowe Siły Zbrojne - konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego. Działała ona do 1947 roku, po wojnie współtworząc antykomunistyczne podziemie. Była drugą po Armii Krajowej - pod względem liczebności - formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, która w szczytowym momencie liczyła od 80 do 100 tys. osób. O NSZ mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa historia Polski

75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne, powstały 20 września 1942 roku. Organizacja została powołana, by walczyć przeciwko Niemcom i Związkowi Radzieckiemu. - Trafiali tam ludzie, którzy chcieli walczyć z wrogiem - przekonywał Michał Gniadek-Zieliński, historyk i autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947". Jego zdaniem zasługi NSZ w walce z Niemcami i Rosjanami są duże.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Siły Zbrojne rocznica książki historia Polski ZSRR Niemcy Adolf Hitler