Polskie Radio
Section05
Narodowe Siły Zbrojne

Stanisław Kasznica i Lech Neyman - zapomniani bohaterowie

W Warszawskim więzieniu na Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej, 12 maja 1948 r., komuniści zamordowali powojennych przywódców narodowej konspiracji ppłk. Stanisława Kasznicę i kpt. Lecha Neymana. Obaj zostali aresztowani 5 lutego 1947 roku. Obaj rocznik 1908. Obaj studenci Uniwersytetu Poznańskiego, w korporacji Helionia. Jaką rolę odegrali w walce o niepodległą i suwerenną Polskę? Jak zapisali się w naszej historii i w naszej pamięci? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne historia Polski Jan Żaryn

"Walczyły z sowiecką Rosją i III Rzeszą". Kasprzyk o Narodowych Siłach Zbrojnych

80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne, będące drugą największą formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. - Od początku wiedzieli, że sowiecka Rosja jest tak samo groźna jak niemiecka III Rzesza. Walczyli więc i z jednymi, i z drugimi - mówił o żołnierzach NSZ Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Małgorzata Gosiewska historia Polski II wojna światowa Narodowe Siły Zbrojne Polskie Państwo Podziemne Elżbieta Witek kombatanci Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Małgorzata Jędrzejczyk

Kobiety - działaczki narodowe. Jaką rolę odegrała Narodowa Organizacja Kobiet?

Poseł, która jako pierwsza Polka ukończyła studia z zakresu botaniki, emisariuszka, konspiratorka… - kobiety ruchu narodowego. W audycji "Dziedzictwo i pamięć" przypominamy sylwetki czterech działaczek narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta historia Polski Żołnierze Wyklęci Narodowe Siły Zbrojne Narodowa Demokracja Szwajcaria I wojna światowa II Rzeczpospolita Dorota Truszczak Jan Żaryn

Narodowe Siły Zbrojne. Negocjacje w sprawie scalenia z Armią Krajową

Do 7 marca 1944 roku trwały negocjacje zakończone podpisaniem umowy scaleniowej jednej z największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, z Armią Krajową. - Żołnierze NSZ-AK i NSZ-OP wzięli udział wspólnie z AK w Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Dlaczego po scaleniu istniały jednak dwie organizacje NSZ?
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa Dorota Truszczak

Jerzy Olgierd Iłłakowicz. "Miał smykałkę do zakładania tajnych organizacji"

"Kombatant w Ameryce" - tak napisano w Nowym Jorku w 1984 roku we wspomnieniu pośmiertnym o majorze Jerzym Olgierdzie Iłłakowiczu ps. Jerzy Zawisza, Michał Zawisza. W jaki sposób został kombatantem za oceanem? Dlaczego należał do tajnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowych Sił Zbrojnych? Czym zasłużył się dla Polski?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne ONR historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn

Irena Iłłakowicz - polska agentka w czasie II wojny światowej

Brawurowo, na motocyklu, uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą. W Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo, spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboką szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa Jan Żaryn HISTORIA

Rocznica marszu żołnierzy Flamego. "Defilada w piekle przywiezionym na bagnetach"

- To był promyk nadziei dla ludności, dla Polaków, ale także dla nich samych, którzy siedzieli w lesie i czekali na III wojnę światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Snaczke, wnuk Władysława Szczotki ps. Orlik, podwładnego kpt. Henryka Flamego ps. Bartek o defiladzie żołnierzy NSZ w Wiśle. - Sami uczestnicy relacjonowali, że czuli się dumni: nie było ich na defiladzie zwycięstwa, ale zorganizowali swoją, w tym piekle przywiezionym na sowieckich bagnetach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Narodowe Siły Zbrojne Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci