Polskie Radio
Section05
Oświęcim

Waldemar Buda: Polska obroniła się przed kłamstwami historycznymi

- Cieszę się, że te obchody koncentrowały się na tym, co najważniejsze, na świadkach historii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, poseł PiS, w komentarzu do obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. - Ofiary powinny być na pierwszym planie - zgodziła się poseł Lewicy Anna-Maria Żukowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Anna-Maria Żukowska Waldemar Buda Oświęcim Auschwitz Auschwitz rocznica

Ocalała z Auschwitz: dziękuję Polsce, bo uczyniła z obozu miejsce pamięci znane na całym świecie

- Przez dziesiątki lat po 1945 r. ludobójstwo na Sinti i Romach było w dużym stopniu ignorowane - mówiła Elza Baker, była więźniarka Auschwitz, która trafiła do obozu, ponieważ jest Sinti. Zaapelowała, by ofiary oraz ci, którzy przeżyli, nigdy nie popadli w zapomnienie. - Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci, znane na całym świecie​ - mówiła też.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Żydzi Sinti Romowie Auschwitz rocznica

Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma "przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Auschwitz Oświęcim Andrzej Duda prezydent

"Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił". Przemówienie byłej więźniarki

- Stoję tutaj i nie wiem czy to prawda czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskapadzie cierpienia - powiedziała Batszewa Dagan, była więźniarka Auschwitz podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wspominała, że udało się jej cudem uniknąć śmierci. - Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił, żeby ocalić tyle tysięcy ludzi - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Żydzi Auschwitz rocznica

Historyk o wyzwoleniu Auschwitz: pomoc okolicznych mieszkańców miała też symboliczne znaczenie

- Pamiętajmy, że już 26 stycznia wycofały się główne siły niemieckie, wtedy nadeszła ludność, która zaczęła pomagać. Co najmniej kilkudziesięciu więźniów zawdzięcza życie tym ludziom – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica rocznica polityka Oświęcim Holokaust II wojna światowa

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent złożył kwiaty pod Ścianą Straceń

Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I. To pierwszy akcent obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Andrzej Duda Oświęcim Auschwitz rocznica II wojna światowa historia Polski Żydzi

Uroczystości w Auschwitz. Dmitrowicz: należy przypominać, że ginęli tam również Polacy

- Rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau będą momentem na to, by przypominać, iż w pierwszych transportach docierali tam polscy obywatele. Tej świadomości niestety brakuje na Zachodzie - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica rocznica polityka Oświęcim Holokaust II wojna światowa

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Wiemy, kto przyjedzie na uroczystości

Już 31 delegacji państwowych potwierdziło przyjazd na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia - podało w środę Muzeum Auschwitz. Na uroczystości przybędzie około 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu. Rosję reprezentował będzie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz rocznica Oświęcim historia Polski II wojna światowa

Miały znęcać się nad dziećmi w żłobku. Zarzuty dla opiekunek

Podejrzane o znęcania się nad dziećmi z prywatnego żłobka Fair Play w Oświęcimiu są dwie kobiety w wieku 50 i 51 lat. - Nie przyznały się do zarzucanych im czynów - przekazał zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusza Słomka, informując o postawieniu im zarzutów. Jedna z kobiet wykonywała w żłobku czynności kierownicze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim dzieci przemoc prokuratura kobieta

Historyk: słowa Angeli Merkel ukłonem w stronę Polski

- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Angela Merkel stosunki polsko-niemieckie Holokaust II wojna światowa Oświęcim polityka POLSKA

Premier: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych w Polsce

- To ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski. Piątkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce była ważna i symboliczna - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Angela Merkel Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica Oświęcim II wojna światowa historia Polski HISTORIA