Polskie Radio
Section05
Pekin

W Holandii działają tajne chińskie posterunki policji? MSZ w Pekinie wydał oświadczenie

Działające w Holandii biura nie są posterunkami chińskiej policji, a jedynie miejscami, w których obywatele Chin mogą wyrabiać dokumenty - oświadczyło w środę MSZ w Pekinie. Wcześniej szef holenderskiej dyplomacji napisał, że Chiny nie uzyskały od Holandii pozwolenia na otwarcie tzw. stacji usług policyjnych w tym kraju. MSZ przekazał chińskiej ambasadzie, że muszą one być natychmiast zamknięte - dodał.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chiny Holandia inwigilacja

"Rosja i Chiny mają wspólny cel - pokonanie Zachodu". Publicyści o sytuacji geopolitycznej

- Zagrożenia rosyjskie i chińskie to w gruncie rzeczy jedno zagrożenie i tak należy je traktować. Nie tylko ze względu na politykę Chin co do wojny rozpętanej przez Rosję, ale również ze względu na wspólny cel, jakim jest pokonanie Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja ŚWIAT komunizm Polskie Radio 24 Xi Jinping

Hanna Shen o zjeździe KPCh: Xî Jinping uzyskał na nim władzę absolutną

- Xî Jinping na tym zjeździe uzyskał władzę absolutną i to nie tylko dlatego, że zapewnił sobie trzecią kadencję, ale przede wszystkim pokazuje to skład stałego komitetu biura politycznego, czyli tego najwyższego organu decyzyjnego KPCh, w którego składzie są tylko i wyłącznie jego ludzie - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów w Azji.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja ŚWIAT komunizm Xi Jinping Polskie Radio 24

Chiny: kierowcy autobusów w Pekinie mają nosić bransoletki monitorujące ich stan emocjonalny

Kierowcy dalekobieżnych autobusów w Pekinie mają nosić elektroniczne bransoletki monitorujące ich stan emocjonalny w czasie rzeczywistym. Ma to służyć poprawie bezpieczeństwa – podał tamtejszy dziennik „South China Morning Post”.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców samochody motoryzacja samochód Polskie Radio Kierowców nowe technologie ŚWIAT Chiny autobus

"Rytualny taniec wielkich mocarstw". Prof. Zachara-Szymańska o wizycie Pelosi na Tajwanie

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów zakończyła wizytę dyplomatyczną na Tajwanie. Pekin potępił tę podróż, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem". Wydarzenie to zwiększyło napięcie zarówno na linii Chiny - Tajwan, jak i pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Chiny Tajwan Korea Południowa

Tomasz Sajewicz: o Chinach trzeba wiedzieć więcej [ZOBACZ WIDEO]

- Warunki pracy korespondentów w Pekinie z roku na rok się pogarszają, dziennikarze są wyrzucani przez chińskie władze. Można opowiadać godzinami, jak trudno jest zdobyć wywiad na przykład profesora akredytowanego przez Chińską Akademię Nauk - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Sajewicz Robert Mazurek Chiny komunizm