Polskie Radio
Section05
Portugalia

Koronawirus w Europie. Setki tysięcy osób na zwolnieniach z powodu omikrona. Brakuje pracowników

W związku z kolejną falą zakażeń koronawirusem wywołaną przez wariant omikron w Europie setki tysięcy pracowników przebywają w izolacji lub na kwarantannie. Dlatego niektóre kraje złagodziły ich zasady, aby nie doprowadzić do paraliżu kluczowych sektorów. Brak pracowników odczuwany jest zwłaszcza w oświacie, służbie zdrowia i transporcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Czechy Słowacja Litwa sars-cov-2 COVID-19 Włochy Hiszpania Portugalia Szwecja Finlandia koronawirus omikron pandemia zdrowie

Świąteczno-noworoczne restrykcje w Portugalii. Restauratorzy zapowiedzieli strajk

Piąta fala pandemii COVID-19 nasila się w Portugalii. Aby powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem, tamtejszy rząd wprowadza restrykcje. Te mają dotyczyć głównie branży gastronomicznej. Wśród przedsiębiorców panuje poczucie krzywdy. W związku z tym restauratorzy zapowiedzieli świąteczno-noworoczny strajk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Portugalia społeczeństwo COVID-19 koronawirus sars-cov-2 restauracja gastronomia lockdown choroby zakaźne

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję. "Misją jest ratowanie ludzkiego życia"

W stronę prezydenta Portugalii kilka organizacji świeckich wystosowało podziękowania. Związane jest to, z tym że szef rządu zawetował ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. To już druga tego rodzaju decyzja, kiedy Marcelo Rebelo de Sousy odmówił podpisania przepisów, które miałby zezwolić na legalizację śmierci wspomaganej medycznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo eutanazja Za życiem ŚWIAT Portugalia