Polskie Radio
Section05
Portugalia

Andrzej Duda w podróży po Europie. "Musimy zrobić wszystko, by Ukraina się obroniła"

W Portugalii prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. - Przekonywałem, że status kandydata do UE jest Ukrainie bardzo potrzebny jako sygnał otwarcia - mówił Duda na pokładzie samolotu, lecąc z Lizbony do Rzymu. Po południu przybył do stolicy Włoch, gdzie spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Andrzej Duda prezydent Europa Portugalia Włochy Unia Europejska

Prezydent Duda rozpoczyna europejską podróż. Celem jest integracja Ukrainy z UE

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna europejską podróż na rzecz integracji Ukrainy z UE. Dziś wylatuje do Portugalii, następnie odwiedzi Włochy i Rumunię. Początkowo prezydent miał podróżować wraz z prezydent Słowacji, ale Zuzana Čaputova zachorowała na COVID-19. Prezydencki minister Paweł Szrot podkreślił, że polski prezydent będzie namawiał przywódców europejskich do działań na rzecz Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Andrzej Duda Europa Paweł Szrot Unia Europejska Portugalia Rumunia Włochy ŚWIAT

Portugalia, Włochy i Rumunia celami podróży prezydenta Dudy. Głównym tematem rozmów: sytuacja na Ukrainie

Po południu głowa polskiego państwa uda się w trzydniową podróż do Portugalii, Włoch i Rumunii. Rozmowy z przywódcami tych krajów, a także prezydentami Bukareszteńskiej Dziewiątki, zostaną zdominowane przez konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Główne tematy to: bezpieczeństwo militarne i żywnościowe oraz europejskie aspiracje rządu w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Portugalia Rumunia Włochy Andrzej Duda żywność wojna 2022 bezpieczeństwo NATO Europa

"Wyrażam pełną solidarność". Premier Portugalii chwali polską pomoc Ukrainie

- Musimy być solidarni pod względem humanitarnym, szczególnie w stosunku do uchodźców, którzy uciekają od bestialstw wojennych. W Portugalii przyjęliśmy wszystkich Ukraińców, również jesteśmy gotowi wspierać Polskę w jej pomocy humanitarnej dla uchodźców - powiedział po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim szef rządu Portugalii Antonio Costa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Portugalia wojna na Ukrainie uchodźcy wojna 2022 polityka polska pomoc Ukraina

Eksperci: przesuwamy się w górę w rankingu wysokości dochodów na głowę mieszkańca

PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce coraz wyższe. Właśnie przeskoczyliśmy Portugalię a tuż przed nami Hiszpania. Nie oznacza to jednak zamożności obywateli, bo nasz kapitał narodowy dopiero budujemy. Jednak nasza przedsiębiorczość powoduje, że możemy przesuwać się w rankingu coraz wyżej. Potrzebne są tylko dogodne warunki ze strony państwa - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień  z firmy XTB i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny Unia Europejska obligacje finanse Portugalia Węgry gus bank światowy

W towarzystwie kochanki i… w eskorcie niszczyciela, czyli Piłsudski na Maderze

Na swój najdłuższy w ciągu sprawowania funkcji publicznych urlop Marszałek wybrał się na atlantycką wyspę. Odpoczywał tam w towarzystwie atrakcyjnej, młodej lekarki. Ale sielanka nie trwała długo, Piłsudski wrócił z urlopu 29 marca 1931, a epilog podróży okazał się tragiczny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA magazyn wakacyjny wakacje 2021 Józef Piłsudski Madera II RP wakacje urlop Portugalia historia Polski II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne