Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Francja Szwajcaria

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Stanisław Likiernik. Uosabiał heroizm i poświęcenie pokolenia Kolumbów

Był jednym z ostatnich żołnierzy Kedywu Armii Krajowej. Podczas okupacji niemieckiej brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę pokoleniu Kolumbów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne Niemcy nazizm zbrodnie wojenne

"Ludzkie gadanie" o wojnie? Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

- Dziwiło mnie, jak ktoś mówił, że z powstania tak niewiele pamięta. Nie bardzo mogłem to zrozumieć - przyznawał przed mikrofonem Polskiego Radia Miron Białoszewski. Mimo tego potrzebował aż 23 lat, by "znaleźć język" i opowiedzieć - w znakomity i oryginalny sposób - o wydarzeniach z 1944 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski II wojna światowa wspomnienie literatura Stanisław Barańczak poezja Warszawa

Ludwig Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwig Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa powstanie w getcie nazizm

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny. Archiwalne nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. Należał aż do trzech epok polskiej literatury. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał o poecie Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff poezja literatura historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska