Polskie Radio
Section05
Puszcza Biał‚owieska

Wędrówki po Puszczy Białowieskiej

Stanowi relikt pierwotnych krajobrazów leśnych. W stosunku do innych obszarów leśnych Polski i Europy, puszczański i reliktowy charakter lasów podkreśla znaczny udział drzewostanów ponad stuletnich naturalnego pochodzenia. Zachowały się tam jedne z ostatnich większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Obok wilka i rysia w puszczy żyje największa populacja wolnego żubra na świecie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Puszcza Biał‚owieska

Ponad 40 żubrów wysłano z Polski za granicę w ciągu ostatnich dwóch lat

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 40 żubrów opuściło Polskę i trafiło do innych państw. Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że ostatnio dzięki projektowi ochrony żubra osobniki trafiły do Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii. W planach jest wysłanie kolejnych osobników do Serbii i Włoch. Wcześniej z naszego kraju wyjeżdżało średnio 5 zwierząt rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Biał‚owieska ochrona przyrody Lasy Państwowe

Mieszkaniec Białowieży o wyroku TSUE: jestem bankrutem

7 kwietnia 2018 roku Trybuna Sprawiedliwości UE uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z tą dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również "obszar specjalnej ochrony" ptaków wyznaczony zgodnie z dyrektywą ptasią. Decyzja TSUE nie rozwiązuje jednak problemów puszczy.
Zobacz więcej na temat:  Białowieża Hajnówka Puszcza Biał‚owieska Lasy Państwowe ministerstwo środowiska Unia Europejska reportaż TYLKO U NAS

Znany leśnik doceniony przez fundację "Solidarna Wieś"

Dziś w siedzibie Episkopatu Polski znany leśnik, profesor Jacek Hilszczański odbierze przyznaną mu przez fundację "Solidarna Wieś" nagrodę imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego. Dlaczego w tym roku kapituła wyróżniła właśnie jego i jak postrzega on swoje działania na rzecz ochrony środowiska - o to profesora Jacka Hilszczańskiego pytała Elżbieta Mamos.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Biał‚owieska wieś las

Jaki był 2017 rok w gospodarce?

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki vat cit energetyka Mieszkanie Plus mieszkania handel Puszcza Biał‚owieska Komisja Europejska Mierzeja Wiślana rolnictwo transport

KE wstrzymuje się z decyzją w sprawie Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z decyzją w sprawie Puszczy Białowieskiej i chce prosić Polskę o dodatkowe wyjaśnienia - ustaliło Polskie Radio. Do tej pory urzędnicy w Komisji mówili, że bardzo szybko zostanie opublikowana analiza ekspertów dotycząca prowadzonych prac, która ma być podstawą wniosku do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Puszcza Biał‚owieska Bruksela ŚWIAT

"Puszcza Białowieska to spór ideologiczny"

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca sporu między Komisją Europejską a Polską ws. Puszczy Białowieskiej. KE zarzuca nam naruszenie prawa unijnego; Polska jest innego zdania i twierdzi, że działa zgodnie z przepisami. O problemie Puszczy Białowieskiej mówili w audycji Debata Poranka Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Grzegorz Łaguna (SuperStacja) i publicysta Marek Król.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Puszcza Biał‚owieska ministerstwo środowiska Unia Europejska Jan Szyszko Komisja Europejska