Polskie Radio
Section05
Robert Tekieli

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Ataki na Kościół. Prof. Skibiński: otoczenie kulturowe się zmieniło, ale mentalność przeciwnika Kościoła - nie

Od kilku tygodni spotęgowały się ataki na Kościół. Choć narzędzia są znane, gdyż ponownie sięgnięto po przypadki molestowania i pedofilii wśród kleru, tym razem postanowiono jednak uderzyć w największe autorytety polskiego Kościoła, w tym św. Jana Pawła II. W Polskim Radiu 24 o takiej walce z Kościołem, szczególnie w okresie PRL-u, mówił prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz historii Kościoła XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL historia Polski Robert Tekieli

PR24 "Znów jesteśmy na podwórku SB". Dr Tomasz Panfil o atakach na Jana Pawła II

- Przeciwnicy Jana Pawła II stawiają tezę i zbierają dowody na jej rzecz, a metodologia naukowa jest odwrotna - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Tomasz Panfil. - Propaganda, dezinformacja, dezintegracja polegają na formułowaniu fałszywych tez. Znów jesteśmy na na podwórku Służby Bezpieczeńśtwa - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Jan Paweł II papież Kościół katolicki Kościół Robert Tekieli

PR24 Postulaty C40 Cities. Tekieli: zielona rewolucja marksistowska postępuje

- Problem polega na tym, że ta zielona - a jak głębiej podrapać, to czerwona - rewolucja, marksistowska rewolucja, postępuje przez cały czas. Społeczeństwa zsekularyzowane szukają zastępczej religii - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując raport organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Robert Tekieli POLSKA społeczeństwo Warszawa polityka ekologia ochrona środowiska

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

PR24 Powstanie międzynarodowa platforma dyskusyjna Instytutu Pileckiego. Tekieli: to rzecz absolutnie bezcenna

W Berlinie trwa konferencja poświęcona osądzeniu rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. - Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna - ocenił w Polskim Radiu 24 komentator Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Instytut Pileckiego wojna na Ukrainie Robert Tekieli

PR24 Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Stefan Wyszyński prymas Polski internowani HISTORIA historia Polski historia PRL

"Najbardziej orwellowskie święto w historii Polski". Prof. Patryk Pleskot o 22 lipca

- Manifest PKWN po latach stał się kompromitującym materiałem. Największe święto PRL czczono umownie i odwoływano się do dokumentu, który dla przeciętnego Polaka był trudnodostępny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm Patryk Pleskot

Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL

Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski historia PRL Chiny wywiad fakty opinie ciekawostki

Rodzi się coraz mniej dzieci. Tekieli: nasze społeczeństwo podlega tym sam procesom, co inne europejskie

- Fazę regresu demograficznego mamy dziś właściwie w całej Europie. Natomiast kraje Afryki, jak Nigeria, przeżywają czas "boomu". Tam kobiety rodzą 4-5 dzieci. My jesteśmy statystycznie na poziomie tego, że co roku nas Polaków jest mniej o 200 tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator naszej anteny Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Mirosław Skowron społeczeństwo dzietność

PR24 Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm cenzura Tadeusz Płużański Bolesław Bierut