Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Platynowy jubileusz królowej. Elżbieta II panuje od 70 lat

W Wielkiej Brytanii trwają obchody platynowego jubileuszu, czyli 70-lecia panowania królowej Elżbiety II. Jest ona nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią pod względem czasu panowania osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić już w połowie czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wielka Brytania Elżbieta II jubileusz

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Czy będzie nadal istnieć?

Wojna na Ukrainie może doprowadzić do zakończenia działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na której przebywają obecnie Amerykanie i Rosjanie. - Na płaszczyźnie organizacyjnej konflikt występuje od momentu, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Przyszłość tej stacji stoi pod znakiem zapytania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Grabiański z portalu Urania - Postępy Astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Roman Czejarek kosmos Rosja Stany Zjednoczone NASA

Wykroczenia drogowe nie tylko na celowniku policji. Kto może karać mandatem?

- Straż Graniczna posiada uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Jest to związane z zadaniami, które realizuje Straż Graniczna. Oprócz głównego zadania, czyli ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego i przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji, zapewniamy także bezpieczeństwo porządku publicznego w terytorialnym zasięgu przejścia granicznego, w strefie nadgranicznej i na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych - mówił w Jedynce płk Arkadiusz Matyjasik.
Zobacz więcej na temat:  mandat straż graniczna motoryzacja kierowcy Roman Czejarek

Piknik Naukowy od środka: "Woda odgrywa ogromną rolę"

Woda może myć mokra, może też być twarda jak kostka lodu, jak również parzyć, kiedy unosi się obok nas jak obłok gorącej pary. Czego jeszcze nie wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o wodzie? Tego dowiedzieliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym pojawił się Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

"Przestajemy działać racjonalnie". Największy błąd, który wykorzystują oszuści internetowi

Oszuści w internecie są coraz bardziej zuchwali. Niedawno jeden z nich okradł 70-letnią kobietę na 170 tysięcy złotych, twierdząc, że jego statek został napadnięty przez piratów. Emerytka miała mu pomóc w uratowaniu sejfu. - Ofiara oszustwa, kiedy rzeczywiście uwierzy, że uczestniczy teraz w tym wydobyciu "skarbu", działa pod wpływem emocji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert IT.
Zobacz więcej na temat:  internet bezpieczeństwo w sieci Roman Czejarek zagrożenia w internecie oszustwo

Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Zobacz więcej na temat:  technika historia PRL Roman Czejarek telewizja historia radiofonii sprzęt dla audiofila rtv

Konstytucja 3 maja. Gdzie znajduje się najstarszy oryginał? [ZOBACZ WIDEO]

Właśnie dziś, w 231. rocznicę jej wydania, w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbywa się pokaz Konstytucji 3 maja. - Ze wszystkich egzemplarzy ustawy rządowej, które uważamy za oryginalne, ten dokument jest najstarszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kulecki. Jak wygląda oryginalny egzemplarz konstytucji z 1791 roku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek historia Polski konstytucja 3 maja