Polskie Radio
Section05
Słowacja

Eksperci: na razie nie pożegnamy inflacji, choć rząd może nieco ją ograniczyć

NBP ostatnio zmienia swoje prognozy dotyczące inflacji, zaskakuje rynek podwyżkami stop procentowych, choć ich nie zapowiadał. Ale faktem jest, że żadne instytuty badawcze nie przewidziały tak wysokiej inflacji, która dotyka świat - mówili ekonomiści, goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Adam Ruciński, prezes spółki doradczej BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Czechy Słowacja NBP inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

"Potężne uderzenie". Akcja z udziałem polskiej policji, przejęto miliony sztuk papierosów, zatrzymano 19 osób

Na konferencji prasowej w Bratysławie przedstawiciele służb celno-skarbowych oraz policji z Polski, Czech i Słowacji poinformowali o rozbiciu grupy przestępczej, która produkowała i handlowała papierosami. Zatrzymano 19 osób. "Potężne uderzenie w przestępczość akcyzową przeprowadzili policjanci CBŚP, służby słowackie i czeskie" - czytamy na Twitterze policji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przemyt przestępczość papierosy granica policja Słowacja Bratysława społeczeństwo

"Zakaz dotyczy turystów". Słowacy zamknęli wysokogórskie szlaki w Tatrach

Od 1 listopada wysokogórskie szlaki po słowackiej stronie Tatr są zamknięte. - Ograniczenie nie dotyczy wspinaczy, którzy są zrzeszeni w organizacjach alpinistycznych. Tak naprawdę dotyka turystów, co jednak na Słowacji nie jest odbierane aż tak negatywnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlaczego Słowacy podjęli taką decyzję?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Tatry Słowacja Przemysław Bolechowski

Słowacy

- Dziadziuś opowiadał, że w szkole uczyli się i modlili po węgiersku. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, to dziadkowie próbowali mnie uczyć po węgiersku. Ale dla mnie to był zupełnie niezrozumiały język! I dla nich też był dość niezrozumiały, ponieważ na co dzień posługiwali się nie językiem węgierskim, słowackim czy polskim, tylko gwarą spiską! Gadało się „po nasymu” i do dziś się tak gada – mówi rozmówczyni Mariany Kril folklorystka, choreografka Maria Wnęk z Krempach, opowiadając o mniejszości słowackiej, ale czy aby na pewno słowackiej…?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Słowacja