Polskie Radio
Section05
Słowacja

Kultury przenikają się na Spiszu

„Różnorodność i wielonarodowość były tutaj zjawiskiem naturalnym. Na rynku w Spiskiej Sobocie można oglądać pomnik, który od frontu ma patriotyczny napis w języku słowackim, a po bokach- wcześniejsze o kilkadziesiąt lat patriotyczne napisy w języku węgierskim. Na cmentarzach w Lewoczy, Kieżmarku, Krempachach można oglądać grobowce, w których leżą trzy pokolenia. Dziadkowie mają napisy po niemiecku i niemiecką ortografię nazwiska, ojcowie – węgierską, dzieci – słowacką…”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor granica Słowacja Aleksandra Faryńska góry

Wypadek furgonetki z migrantami w Czechach. Kierowca uciekał przed policją

Kierowca furgonetki przewożącej 29 migrantów z Syrii w sobotę rozbił pojazd na przedmieściach Brzecławia na południu Moraw. Samochód nie zatrzymał się do kontroli policji granicznej. Rannych zostało 21 osób, sześć z nich - poważnie.Wśród lżej rannych jest pięcioro dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowcy bezpieczeństwo na drodze wypadek policja migracja Czechy samochody Słowacja

Premier: gdy ostrzegaliśmy przed Rosją, traktowano to jako histerię. A to był głos proroczy

- Kiedy kraje Europy Środkowo-Wschodniej ostrzegały przed odrodzeniem neoimperialnych ambicji Kremla, traktowano nas z przymrużeniem oka, uznawano to za głos histerii - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie, gdzie bierze udział w II Szczycie Konserwatywnym. - Dziś widzimy, że nasz głos był głosem proroczym - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Słowacja Europa Bratysława premier Rosja Mateusz Morawiecki

TOPR interweniował po słowackiej stronie Tatr. Z Gerlacha ewakuowano czeskich taterników

Dwoje czeskich taterników - mężczyzna i kobieta - zostali uratowani przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. TOPR-owcy ewakuowali turystów z Zachodniego Gerlacham na którym spędzili oni noc z soboty na niedzielę. Wspinacze doznali silnych odmrożeń, a gdyby pomoc nie nadeszła, mogliby zginąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo TOPR pomoc Słowacja Tatry