Polskie Radio
Section05
Słowacja

Grupa Wyszehradzka nadal będzie pomagać Ukrainie. "Zmniejszenie wsparcia byłoby sygnałem słabości Zachodu"

Grupa Wyszehradzka będzie nadal wspierać Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją - to jedna z konkluzji spotkania ministrów obrony V4 w Pradze. Ustalili oni, że każde z państw będzie udzielać wsparcia w takiej formie, jaką uzna za stosowną. Polskę reprezentował podczas dwudniowych obrad ambasador RP w Czechach Mateusz Gniazdowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Praga Czechy grupa wyszehradzka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dyplomacja Słowacja Węgry wschodnia flanka NATO Bałkany polityka Rosja

Kolejna niespokojna noc na granicy z Białorusią. SG informuje o nowych inwestycjach w bezpieczeństwo

16 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w środę 6.12 rano Straż Graniczna. Na przejściach granicznych ze Słowacją, gdzie trwa tymczasowa kontrola, funkcjonariusze SG skontrolowali 9 tys. osób i 4,2 tys. pojazdów. Straż zapowiada kolejne inwestycje w bezpieczeństwo na granicach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica straż graniczna Białoruś Słowacja

Premier Słowacji spotkał się z ambasadorami Rosji i USA. Zapowiedział... standaryzację stosunków z Moskwą po wojnie

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego kraj musi się przygotowywać na czas po zakończeniu wojny na Ukrainie i standaryzację stosunków z Rosją. Szef słowackiego rządu przyjął ambasadorów Rosji i Stanów Zjednoczonych, którym przedstawił swoją wizję rozwoju relacji z oboma państwami.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wojna na Ukrainie dyplomacja bezpieczeństwo Rosja ŚWIAT Europa

Przewoźnicy myślą o zaostrzeniu protestu. Słowaccy kierowcy też zablokują przejście graniczne z Ukrainą

Jeśli nie będzie reakcji UE w sprawie wprowadzenia zezwoleń dla ukraińskich kierowców oraz reakcji Ukrainy w kwestii zniesienia e-kolejki, to poważnie się zastanowimy się nad ewentualnym zaostrzeniem protestu - powiedział przewodniczący komitetu obrony przewoźników i pracodawców transportu Waldemar Jaszczur. Jednocześnie słowaccy przewoźnicy poinformowali, że przyłączą się do polskiego protestu, blokując przejście graniczne z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przewoźnik transport przejście graniczne protest blokada Ukraina Słowacja społeczeństwo POLSKA

Spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Słowacja broń artyleria Bruksela dyplomacja

Andrzej Duda w Pradze. Weźmie udział w szczycie prezydentów V4

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią między innymi aktualną sytuację geopolityczną oraz współpracę w dziedzinach gospodarki, infrastruktury i kultury. Ceremonia powitania prezydentów na Zamku Praskim rozpocznie się o 10:00.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda POLSKA Węgry Czechy Słowacja ŚWIAT Praga