Polskie Radio
Section05
Słowacja

NASZ WYWIAD Słowacja. Ekspert o tym, jak Pellegrini wspiął się na szczyt

- Można powiedzieć, że w spolaryzowanej politycznie Słowacji zwyciężyła opcja lewicowo-narodowa - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Lewkowicz (IEŚ, UMCS), komentując wygraną Petra Pellegriniego w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zaznaczył, że choć Pellegrini przegrał w pierwszej turze, to mimo lewicowego profilu zmobilizował elektorat skrajnej prawicy, a także mniejszość węgierską, sprzyjającą Viktorowi Orbanowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja wybory prezydenckie polityka Robert Fico Zuzana Czaputova NASZ WYWIAD Jan Kuciak

Śmierć Strażników Rewolucji. Iran grozi Izraelowi odwetem

W nalocie na irański konsulat w Damaszku zginęło siedmiu wysokich rangą Strażników Rewolucji. Ze strony Iranu i Hezbollahu padają groźby odwetu. Czego w takiej sytuacji może spodziewać się Izrael? - Scenariusze są bardzo różne - mówił w Jedynce Marcin Krzyżanowski (UJ). Zaznaczył jednocześnie, że Iran stara się trzymać konflikt z dala od swojego terytorium i unika eskalacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Iran Izrael Słowacja Meksyk

NASZ WYWIAD Wyrównany wyścig. Starcie "wychowanka Ficy" z dyplomatą

Ważą się losy Słowacji pod rządami premiera Roberta Ficy. Czy zyska w prezydencie sojusznika i będzie mógł kierować krajem bardziej w duchu "węgierskim"? Jak wyglądają sondaże przedwyborcze, jakie tematy pojawiają się w kampanii? O tym w wywiadzie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory polityka ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Zuzana Czaputova Robert Fico Czechy prezydent

Wybory prezydenckie na Słowacji. Kto zwycięży w drugiej turze?

Wybory prezydenckie na Słowacji wkraczają w decydującą fazę. W pierwszej turze zwyciężył popierany przez opozycję Ivan Korczok, który mierzy się z przewodniczącym parlamentu, byłym premierem Peterem Pellegrinim. Aktualna prezydent, Zuzana Čaputová, nie zdecydowała się po raz drugi ubiegać o to stanowisko. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Słowacja wybory prezydenckie Izrael Strefa Gazy Szwecja Afryka

Ważne wybory u sąsiadów. "Był chaos, zapomnieli o aferach"

- Rządząca wcześniej koalicja była skłócona, panował chaos. Ludzie, doświadczając tego na co dzień, zapomnieli o sprawach korupcyjnych, sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka. Dlatego doszły do władzy partie, na których czele w koalicji stanął Roberto Fico - mówił o zmianie władzy na Słowacji dr Łukasz Lewkowicz (UMCS, IEŚ). W nadchodzącej drugiej turze wyborów Słowacy zdecydują, czy wybiorą prezydenta z koalicji Ficy, czy jego oponenta. 
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory polityka ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Zuzana Czaputova Robert Fico Czechy prezydent