Polskie Radio
Section05
Szczecin

Dwa reportaże z cyklu "Przyjrzyjmy się sobie"

" Z czym do Europy" - Ilona Migacz Mieszkańcy budynków komunalnych w zaniedbanej dzielnicy Szczecina narzekają na warunki życia. Dom od 50 lat nie remontowany, brak łazienek, toalety na półpiętrze, bród smród i ubóstwo. Władze lokalne wykazują totalną niemoc. "Squot - wolność" - Marek Zgaiński Pusty lokal po zakładzie krawieckim w zrujnowanym domu we Wrocławiu bez pozwolenia zajmują młodzi ludzie: studenci i inni poszukujący nowego sposobu na życie. Remontują lokal własnymi siłami, zakładają ogrzewanie, wkładają w to mnóstwo pracy - wreszcie maja swój dom tzw. Squot. Zajmowanie pustostanów na wspólne mieszkanie jest dziś bardzo popularne na zachodzie, zwłaszcza wśród młodzieży kontestującej prawa świata rynkowego, uciekającej od rzeczywistości. Polscy "squotowcy" traktują swój wybór jako wyzwanie do życia wolnego i aktywnego. Maja plany zmiany także otoczenia, zrobienia czegoś dla innych uporządkowanie terenu, wybudowanie piaskownicy dla dzieci itp.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław dzieci Szczecin Europa

"Jagódka"

Bohaterka reportażu, p. Jagoda Gujlan Markur mieszka w Szczecinie. Urodziła się z ciężkim kalectwem, prawdopodobnie jest ofiarą leku uspokajającego, który jej matka brała w czasie ciąży. Podobnie jak dzieci po "talidamidzie" nie ma rąk. Pani Jagoda nigdy nie traktowała swojego kalectwa jako nieszczęścia. Wręcz przeciwnie, pełna optymizmu idzie przez życie uważając, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko różne stopnie trudności do pokonania. Umie cieszyć się życiem, jest aktywna. Wyszła za mąż, założyła Biuro matrymonialne dla osób niepełnosprawnych, bo uważa, że nikt nie powinien być samotny. Sama jest dowodem, ze marzenia są po to, by je realizować.
Zobacz więcej na temat:  ciąża dzieci mieszkanie Szczecin

Czas Reporterów - "Szkoła wrażliwości"

Około 200 młodych mieszkańców Szczecina i okolic w chwilach wolnych od nauki pobiera lekcje patrzenia na świat, który próbuje lepiej poznać i zrozumieć. Pomagają im doświadczeni dziennikarze i nauczyciele. Młodzież pisze, fotografuje, filmuje - dokumentuje otaczającą rzeczywistość. Nie wiadomo, czy wszyscy będą kiedyś profesjonalnymi dokumentalistami. Wiadomo jednak, że będą wrażliwsi. Finałem ich rocznej pracy był prawie tygodniowy Przegląd Form Dokumentalnych z udziałem zawodowych twórców. 2. Reportaż stycznia'99 - 15' Prezentacja autorów prasowego i radiowego reportażu stycznia w konkursie Gazety Wyborczej i Programu III
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza Szczecin

"Tamci wspaniali chłopcy na swych warczących maszynach"

Fabryka "Polmo" w Szczecinie istniejąca już ponad 50 lat była wyjątkowym zakładem pracy. Jedni widzieli w nim urzeczywistnienie idealnego komunizmu, inni uważali fabrykę za prekursorkę kapitalizmu. W obu interpretacjach podnosi się paternalistyczną pozycję dyrektorów, którzy umieli, choć w odmienny sposób, cementować załogę i motywować ją do coraz ambitniejszych zadań. Ludzi łączyła praca, studia oraz więzy rodzinne, bo w młodym zespole kojarzyły się liczne małżeństwa. Załoga wspólnie się bawiła - niemal obowiązkiem było uczestniczenie w wigiliach, witaniu Nowego Roku, dzieleniu się jajkiem wielkanocnym. Wszyscy ogarnięci byli pasją motoryzacyjną, dumni z tego, że produkują najlepsze niegdyś w Polsce motocykle "Junak" i pracują nad prototypami samochodów "Dla Kowalskiego". Co zostało z tamtych lat?
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska POLSKA Szczecin