Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Parlamentarzyści z Polski i Litwy w rocznicę urodzin Kościuszki apelują o demokratyczne zmiany na Białorusi

Parlamentarzyści z Polski i Litwy wyrazili solidarność z narodem białoruskim, wezwali też władze w Mińsku do przeprowadzenia jeszcze w tym roku prawdziwie demokratycznych wyborów. Deklaracja w tej sprawie została przyjęta w obu krajach, w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Za bohatera narodowego uważają go bowiem zarówno Polacy i Litwini, jak i Białorusini.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Białoruś Tadeusz Kościuszko

"Całkowicie naganna postawa". Kleiber o niszczeniu europejskich pomników po śmierci George'a Floyda

- Mogę wyobrazić sobie protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, ale dewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe i paradoksalne - powiedział prof. Michał Kleiner, były szef Polskiej Akademii Nauk. - To gest solidarności z protestującymi w USA, ale to postawa całkowicie naganna - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone Tadeusz Kościuszko

Zamalowany w Waszyngtonie pomnik Kościuszki stworzył lwowianin Antoni Popiel

Co łączy Waszyngton ze Lwowem? Pomniki tego samego autora. Monument Tadeusza Kościuszki, którego cokół zamalowano przed Białym Domem w czasie protestów i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego artysty już nie istnieje - został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Tadeusz Kościuszko Adam Mickiewicz historia Polski

"Zły cel frustracji, on pomagał Afroamerykanom". Fundacja Kościuszki edukuje demonstrantów z USA

Polonijna Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.
Zobacz więcej na temat:  USA Zamieszki w USA Stany Zjednoczone Ameryka demonstracje protest ŚWIAT Tadeusz Kościuszko

"Jestem zbulwersowany". Ambasador Polski w USA o zdewastowaniu pomnika Kościuszki

Ambasador Piotr Wilczek wyraził oburzenie z powodu zdewastowania pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w rejonie Białego Domu. Akt wandalizmu miał miejsce podczas odbywających się w Waszyngtonie protestów po śmierci w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda.
Zobacz więcej na temat:  USA Zamieszki w USA Stany Zjednoczone Ameryka Waszyngton Tadeusz Kościuszko demonstracje protest Marek Wałkuski ŚWIAT

Amerykański pilot walczył o wolną Polskę. Założył Eskadrę Kościuszkowską

Co ma wspólnego filmowy King Kong z opowiadaniami Izaaka Babla oraz Eskadra Kościuszkowska z produkcją amerykańskiej fabryki snów? Łączy je postać Amerykanina zakochanego w Polsce i Polakach, zanurzonego w naszej wspólnej historii Meriana Coopera, o którym w dniu wspólnej konferencji prasowej Prezydenta Rzeczypospolitej i Wiceprezydenta USA mówiliśmy w "Czterech Porach Roku". 
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Tadeusz Kościuszko Małgorzata Raducha