X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

"Tadeusz Kościuszko jest potwornie lubianym bohaterem"

Czego dokonał Tadeusz Kościuszko, że Thomas Jefferson nazwał go "najczystszym synem wolności" a Napoleon "bohaterem północy"? Jak groźnym przeciwnikiem był, skoro caryca Katarzyna Wielka mówiła o nim "bestia". Jaki mieli wpływ Czartoryscy na to, że został żołnierzem? Dlaczego powstanie kościuszkowskie, mimo przegranej, było tak ważne dla kolejnych pokoleń Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko HISTORIA Sława Bieńczycka

"On był samą Polską". Kościuszko w poezji polskiej

Trwa rok poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódcy insurekcji 1794 roku. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia zaprasza do Jedynki na wyjątkową premierę. Będzie to słuchowisko "On był samą Polską", którego scenariusz na podstawie wybranych wierszy przygotował i całość wyreżyserował Janusz Kukuła. 8 października, początek godz. 21.05. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Tadeusz Kościuszko Janusz Kukuła Andrzej Ferenc Krzysztof Banaszyk Mariusz Bonaszewski

Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż nieodkryty

Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, zapoczątkował powstanie zbrojne przeciw Rosji i nie ustawał w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Tadeusz Kościuszko bez wątpienia należy do największych bohaterów w dziejach naszego kraju. To właśnie wokół tej postaci toczą się dyskusje historyków, którzy starają się odkrywać nieznane dotąd obszary z życia legendarnego dowódcy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko w Solurze. Premiera w Jedynce

Ostatnia przed wakacjami premiera w Teatrze Polskiego Radia na antenie Jedynki. Słuchowisko biograficzne Andrzeja Sowy poświęconego postaci gen. Tadeusza Kościuszki, który ostatnie lata życia spędził w szwajcarskiej Solurze. Reżyseria Dobrosława Bałazy. W roli Kościuszki - Andrzej Mastalerz. Niedziela 18 czerwca, początek godz. 17.10. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Andrzej Sowa Tadeusz Kościuszko Dobrosława Bałazy

30 lat od największej katastrofy lotniczej w Polsce

30 lat temu, 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim rozbił się samolot IŁ-62 M "Tadeusz Kościuszko" Polskich Linii Lotniczych LOT. Na pokładzie maszyny lecącej do Nowego Jorku znajdowały się 183 osoby. Wszyscy zginęli - 172 pasażerów i 11 członków załogi. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w w historii polskiego lotnictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa samolotu lotnictwo katastrofa lotnicza Tadeusz Kościuszko Warszawa