Polskie Radio
Section05

Ukraina

Szef MSZ w RB ONZ: Ukraina pozostaje obiektem agresji

- Ukraina pozostaje obiektem agresji wojskowej i bezprawnej okupacji swojego terytorium. Zawieszenie broni w tym kraju jest wciąż dalekie od implementacji - powiedział we wtorek w Nowym Jorku szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się też za ograniczeniem korzystania z weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w przypadkach rażących zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jacek Czaputowicz ONZ

"W Hruszowicach na pewno nie stanie pomnik ku czci UPA"

Ruszają prace poszukiwawcze zespołu Instytutu Pamięci Narodowej w Hruszowicach. W środę na Podkarpacie jedzie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który był gościem audycji 24 pytania.  - W Polsce nigdy nie będzie przyzwolenia na to, żeby budować pomniki upamiętniające formacje, które mają na rękach krew Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef IPN.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN UPA Żołnierze Wyklęci Krzysztof Szwagrzyk podkarpackie POLSKA

Dwie Rosjanki zatrzymane przez ABW. "Działania hybrydowe"

„Dwie Rosjanki, Jekaterina C. i Anastazja Z. zostały zatrzymane w celu wydalenia z Polski” - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według ABW prowadziły one m.in. działania wymierzone przeciwko polskiej polityce historycznej. O działaniach dezinformacyjnych Rosji Stanisław Żaryn mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja służby specjalne wojna hybrydowa Stanisław Żaryn

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Józef Stalin Krym Rosja Tatarzy krymscy ZSRR Związek Radziecki NASZ WYWIAD

Rosja otworzyła most na Krym. Co dalej z półwyspem?

- To na pewno sukces wizerunkowy utrzymany w dobrej, sowieckiej tradycji. Jeśli plan 5-letni można wyrobić w 3 lata, to i most można zbudować pół roku przed terminem. Pytanie, czy nie była to chęć pokazania się światu przed wizytą przywódców Niemiec i Francji, bo jeszcze niedawno pojawiały się doniesienia, że przęsła mostu mogą być wadliwe - mówił w Dwójce Daniel Szeligowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Krym Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Rosja ŚWIAT

Polsko-ukraińskie spotkania przy filozofii

- Zaczynałem swoją pracę w sekcji ukraińskiej Polskiego Radia, oprócz tego uprawiam zawodowo filozofię. Takie połączenie było więc dla mnie czymś naturalnym - opowiadał Anton Marczyński o genezie swojej książki będącej zbiorem wywiadów, które przez ponad 10 lat robił na potrzeby swej rubryki "Hortus (In)Conclusus" w Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek filozofia Polskie Radio KULTURA

Ukraiński urzędnik żąda zatrzymania prac archeologicznych

Sekretarz ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień skrytykował plany polskiego IPN dotyczące badań archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla. Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić czy są tam pochowani żołnierze UPA. Zdaniem ukraińskiego urzędnika działania takie są niezgodne z prawem, bo nie były uzgodnione ze stroną ukraińską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT badania archeologia IPN