Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Rocznica Grudnia '70: "Wtedy dogoniła nas śmierć". Posłuchaj

Słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej jest zapisem fikcyjnej relacji z przebiegu wydarzeń Grudnia '70 widzianych oczyma Ryszarda Lichockiego, emerytowanego lekarza chirurga oraz jego żony Grażyny Lichockiej, emerytowanej nauczycielki. Tę relację spisuje/nagrywa Janusz Kacprzak, młody historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wacław Holewiński historia Polski Grudzień 1970

Piotr Lipiński: Jan Rzepecki chciał, by WiN był organizacją cywilną

- Pułkownik Jan Rzepecki, który zakładał WiN, wyobrażał sobie tę organizację jako opozycyjną, działającą w podziemiu. Nie mógł przecież liczyć na to, że będą taką opozycją, jak chociażby PSL, działający legalnie. Dość szybko jednak jego pomysł, żeby była to organizacja cywilna, zderzył się z rzeczywistością - mówił w Dwójce Piotr Lipiński, reporter historyczny.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Piotr Lipiński PRL bezpieka Dwójka Wacław Holewiński

Andrzej Titkow: z nikim nie pracowało mi się tak dobrze, jak z Konwickim

- Zrobienie filmu o Konwickim w roku 1984 uważam za prawdziwy cud, bo chociaż można było o nim mówić dekadę wcześniej, to później już był na wszelkich możliwych listach tajnych i jawnych. A to był jeden z najwspanialszych ludzi jakich w życiu spotkałem - mówił w Dwójce filmowiec, poeta, scenarzysta i wykładowca akademicki Andrzej Titkow.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Wacław Holewiński kino Tadeusz Konwicki Andrzej Bursa poezja film polski

Paralele, korespondencje, dedykacje. Rozmowa z Maciejem Urbanowskim

Literatura polska XX i XXI wieku jest pełna zagadek, niedopowiedzeń, tajemnic. Niektóre z nich starał się rozwikłać, uporządkować w swojej nowej książce zatytułowanej "Paralele, korespondencje, dedykacje w literaturze polskiej XX i XXI wieku" profesor Maciej Urbanowski, który był gościem "Rozmów po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wacław Holewiński Dwójka Jerzy Giedroyc Gustaw Herling-Grudziński Maciej Urbanowski

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka opozycja demokratyczna PRL emigracja

Jacek Drewnowski: "Alicję w krainie czarów" tłumaczyłem całkiem na surowo

- Kiedy już zdecydowałem, że będę przekładał tę książkę, stwierdziłem, że uprzednia lektura innych polskich przekładów będzie mnie tylko ograniczała i frustrowała. Albo robiłbym coś w opozycji, albo mój umysł nakierowywałby się na już wybrane rozwiązania - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jacek Drewnowski, odnosząc się do swojej pracy przy polskiej wersji "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wacław Holewiński Dwójka tłumacz Lewis Carroll

Hermann Hesse - pisarz niezwykły

9 sierpnia minęło 58 lat od śmierci Hermanna Hessego (1877-1962), pisarza niezwykłego. Rzadko się zdarza, aby po książki twórcy, nawet jeśli był noblistą, sięgały masowo kolejne pokolenia czytelników, aby był ich, jak to się mówi, kultowym pisarzem (także dla wybitnych polskich intelektualistów-pisarzy: Krzysztofa Karaska, Tomasza Burka, Jerzego Górzańskiego, Krzysztofa Mętraka, czy Lecha Budreckiego).
Zobacz więcej na temat:  Hermann Hesse Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Nie żyje Henryk Wujec. "Był postacią mityczną"

- Heniek był jedną z najbardziej popularnych osób w "Solidarności". On tym się różnił od wszystkich innych ludzi, że jak coś robił, to robił na 150 procent. Po prostu żył tym, że jeździł z akcją pomocy. Znajdował chętnych, był też motorem akcji w Ursusie. Opowiadało się o nim anegdoty, na przykład, że miał takie plastikowe torby, w których nosił całe archiwum "Solidarności" - wspominał Henryka Wujca Jan Lityński, jeden z działaczy opozycji w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec Dwójka Wacław Holewiński