Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Antoni Libera o "Eleutherii" Samuela Becketta

- To jest niesłychane, że Beckett w 1947 roku widzi, że ta cywilizacja po dwóch wojnach światowych, po katastrofach totalitaryzmu i innych, jest w tej chwili cywilizacją zapadłą, w której nie działa przestrzeń metafizyczna i sacrum. Skoro nie ma interpretacji nadrzędnej to życie nie ma sensu - mówił Antoni Libera z okazji Międzynarodowego Dnia Książki o "Eleutherii" Samuela Becketta.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera Samuel Beckett literatura Wacław Holewiński

Stulecie Traktatu ryskiego. "Rokowania pokojowe rozpoczęły się latem 1920 r."

- Rokowania pokojowe prowadzono jeszcze w trakcie kryzysu wojennego. I to nie w Rydze, tylko w Mińsku, gdzie pojechał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Stanisław Grabski. Z relacji, jaką pozostawił po sobie wiemy, że delegaci polscy zostali poddani presji. Umieszczono ich w willi z wysokim parkanem wokół, skąd słychać było huk armat - mówił prof. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  granica bitwa warszawska Związek Sowiecki 1920 Wacław Holewiński Dwójka

Nie żyje Jan Lityński. "Imponował nam swoją postawą"

- On był wyjątkowy, bo chociaż rozeszliśmy się w różne strony i różniliśmy się w wielu sprawach, on był przykładem otwartej postawy, mimo wielu różnic. Przyjaźń i ciepło, które towarzyszyły naszym relacjom od lat 70. pozostały niezmienne - wspominał w Dwójce Jana Lityńskiego Andrzej Mietkowski. Legendarny działacz opozycji w czasach PRL zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Jan Lityński polityka Dwójka Andrzej Mietkowski Wacław Holewiński Paweł Siwek

Felicja Konarska: 10 lutego kazano nam się pakować i jechać na Wschód

- Na spakowanie się dano nam dwie godziny, podobno to było dużo. Jak się później dowiadywałam u ludzi, inni mieli np. tylko 20 minut. Muszę powiedzieć, że nawet nie byłam przerażona, że chcą nas gdzieś wieźć, bo nie zdawałam sobie sprawy, co to może być - mówiła w Dwójce Felicja Konarska, autorka książki "Liście na wietrze. Wspomnienia dziewczynki deportowanej na Wschód 1940-46".
Zobacz więcej na temat:  deportacje II wojna światowa Dwójka Ośrodek Karta Wacław Holewiński

Młodzieńcza twórczość Sándora Máraiego. "Widać tam wizjonerskie wyczucie"

- To, co przyświecało mi w budowaniu tego domu, to pokazanie pierwszych sygnałów, że powstanie coś ważnego u Máraiego. A z drugiej strony chciałam pokazać też to, co z różnych względów już się nie pojawiło w twórczości Węgra - mówiła w Dwójce tłumaczka Irena Makarewicz o młodzieńczych opowiadaniach Sándora Máraiego "Stara miłość".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Węgry Wacław Holewiński KSIĄŻKA

"To jego dziennik". Listy Stanisława Cata-Mackiewicza

- On do końca życia podkreślał kim jest w sensie wyboru politycznego, społecznego, pisarskiego. Z brutalnością odnosił się do twórczości innych, szczególnie, kiedy miała publicystyczny charakter - o zbiorze korespondencji głównie dotąd niepublikowanej, która odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej, mówił w Dwójce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
Zobacz więcej na temat:  listy Stanisław Cat-Mackiewicz pisarz polityka Dwójka Wacław Holewiński

Rocznica Grudnia '70: "Wtedy dogoniła nas śmierć". Posłuchaj

Słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej jest zapisem fikcyjnej relacji z przebiegu wydarzeń Grudnia '70 widzianych oczyma Ryszarda Lichockiego, emerytowanego lekarza chirurga oraz jego żony Grażyny Lichockiej, emerytowanej nauczycielki. Tę relację spisuje/nagrywa Janusz Kacprzak, młody historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wacław Holewiński historia Polski Grudzień 1970