Polskie Radio
Section05

Warszawa

Akcja służb w Warszawie. Odgrodzono teren, są policyjne psy

Policja prowadzi interwencję ws. kobiety, która zatrzymała się samochodem przy ul. Senatorskiej w pobliżu ambasady Belgii. Kierująca wzbudziła podejrzenia, ponieważ nie wysiadła i od dłuższego czasu siedzi w pojeździe. - Potwierdzam, że prowadzimy taką interwencję. Z osobą, o której mowa, nie było kontaktu - przekazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Rafał Rutkowski z biura prasowego stołecznej policji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja

Szata czy całun? Tajemnicza tkanina z katedralnej krypty

W 1953 roku podczas odbudowy warszawskiej bazyliki archikatedralnej po zniszczeniach II wojny światowej natrafiono na kryptę. Okazała się miejscem pochówku ostatnich książąt mazowieckich Stanisława (1501–1524) i Janusza III (1502–1526), którzy zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach. Jednym z zabytków wydobytych z krypty były fragmenty niezwykle cennej tkaniny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Aleksandra Łapkiewicz Dwójka Zobacz także

Erich Koch. Tajemnica Bursztynowej Komnaty utrzymywała go przy życiu

Dlaczego człowiek, który był odpowiedzialny za śmierć 400 tys. ludzi i został skazany na karę śmierci, nie podzielił losu innych zbrodniarzy i dożył swoich lat w więzieniu? Przyczyną była prawdopodobnie tajemnica, której powiernikiem był zbrodniarz - sekret jednego z największych skarbów skradzionych podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa KGB Rzeczpospolita III Rzesza historia Polski

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Uniwersytet Warszawski Władysław Gomułka

Generał "Nil" incognito na Uralu. 80 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne