Polskie Radio
Section05

audycja

Prawda czy fałsz? "Trzeba sprawdzać, komu zależy na sianiu dezinformacji"

- Jeśli ktoś kogoś straszy podniesieniem wieku emerytalnego, to zapewne robi to ten, kto stoi po stronie obniżania wieku emerytalnego. A w jego interesie jest przestraszyć jak najwięcej własnych wyborców - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Paulina Piasecka, prorektor ds. dydaktycznych z Uniwersytetu Civitas i ekspertka od spraw cyberbezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka emerytura wiek emerytalny w Polsce dezinformacja cyberatak

Edukacja ekologiczna. "Trzeba stale poszerzać wiedzę na ten temat"

Marta Piechocka-Nowakowska, menedżerka projektu "Biblioteki dla Klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, tłumaczyła w Polskim Radiu 24, gdzie można pozyskać książki, które zawierają informacje o postawach proekologicznych. Mówiła również o tym jak działanie każdego z nas wpływa pozytywnie lub negatywnie na stan środowiska naturalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe edukacja przyrodnicza ekologia segregacja śmieci recykling zmiany klimatyczne

Polskie Radio 24 Komunijne przyjęcia. Polacy oczekują nie tylko krzesełka i talerzyka

W maju rusza sezon komunijny. W zdecydowanej większości przyjęcia komunijne organizowane są w lokalach gastronomicznych. Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować lokal? Ile średnio trzeba zapłacić za tzw. talerzyk i co króluje na stołach? Jakie są najnowsze komunijne trendy? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Marta Stróżyńska, menedżerka lokalu hotelowo-gastronomicznego z województwa lubuskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maj gastronomia POLSKA

Astma. "Jest dość powszechna i ma wiele odmian"

- Astma oskrzelowa jest chorobą, do której można mieć predyspozycje genetyczne, ale duże znaczenie mają także czynniki środowiskowe, bo najczęściej pojawia się w krajach wysoko uprzemysłowionych. Problemem są alergeny oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego, które sprzyjają powstawaniu astmy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Chciałowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska astma astma oskrzelowa alergia

Jolanta Niezgodzka: kampania PiS polega na strachu i dzieleniu Polaków

- Widzimy, że politycy PiS są zdesperowani, o czym świadczą zmasowane ataki z trollowskich kont, niszczenie naszych banerów. Ale to ich szczucie wynika ze strachu, bo wiedzą, że jak przegrają te wybory, to nie będzie w Pałacu Prezydenckim osoby, która ułaskawi ich skazanych polityków - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Niezgodzka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kampania prezydencka sondaże Paweł Pawłowski wybory prezydenckie 2025

Poseł PiS: Tusk chce "domknąć system", dlatego nowy prezydent musi być strażnikiem demokracji

- Zawsze z politykami Konfederacji jest tak, że na początku kampanii są "podpompowani w sondażach", a potem, po kilku nieopatrznych lub złych wypowiedziach, zmieniają się ich notowania. Ale dobrze, że po prawej stronie jest tak mocny kandydat jak Sławomir Mentzen, bo te głosy dla niego są dla nas strategicznie ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kmita, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kampania prezydencka Paweł Pawłowski Rafał Trzaskowski Karol Nawrocki Szymon Hołownia Sławomir Mentzen sondaż

Polskie Radio 24 Kto w drugiej turze? "Wyniki sondażu jeszcze nic nie przesądzają"

Z sondażu IBRiS dla Polskiego Radia 24 wynika, że do drugiej tury wyborów prezydenckich weszliby Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Dyrektor do spraw komunikacji IBRiS Kamil Smogorzewski powiedział w Polskim Radiu 24, że te wyniki nie przesądzają jeszcze, że faktycznie w drugiej turze znajdą się kandydaci KO i PiS. Dodał, że sondaż pokazuje natomiast koniec tzw. efektu Końskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sondaż wybory prezydenckie 2025 polityka Rafał Trzaskowski Karol Nawrocki Szymon Hołownia Magdalena Biejat Sławomir Mentzen

Spadek poparcie dla Trumpa. "Boją się efektu wojny celnej"

- W USA widać rozczarowanie polityką gospodarczą Donalda Trumpa, bo jego wojna celna zaczyna mieć wpływ na życie przeciętnych Amerykanów, bo choć w sieci Walmart, na razie nie widzą zmiany cen, to zdają sobie sprawę, że te wyższe ceny będą i się do tego przygotowują - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Korporowicz, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Pośpiech USA Chiny Donald Trump sankcje USA sankcje Unii Europejskiej

Negocjacje pokojowe. "USA naciskają na ustępstwa Kijowa wobec Moskwy"

- Propozycje Waszyngtonu dotyczące zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, szły na tak dalekie ustępstwa wobec Putina, że zakładały nawet zniesienie sankcji wobec Moskwy. Czyli doszłoby do sytuacji w której agresor nie poniósłby żadnej kary za wywołanie wojny, zbrodnie i zabór Krymu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Kaczorowski historyk i ekspert ds. polityki międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Pośpiech Ukraina Donald Trump Rosja negocjacje

Portrety Stoczni Gdańskiej. "Trzeba je przechować dla przyszłych pokoleń"

- Ta stocznia zawsze mnie fascynowała, portretowałem go zgodnie z sugestiami mojego wykładowcy, aby pokazać moje możliwości, dopiero potem pojawił się projekt "Stocznia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szlaga, artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską, którego wystawę prac "Stocznia - dokument utraty", można obejrzeć w stołecznej Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym, do 18 maja 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Walentynowicz Solidarność Stocznia Gdańska fotografia Grand Press Photo

Wybory prezydenta RP. "Nowa narracja Rafała Trzaskowskiego pomoże mu w drugiej turze"

- Podczas kampanii wyborczej, każde wydarzenie historyczne, będzie wykorzystywane do ataków na konkurentów. Jedyną granicą tego co wtedy mówią politycy, są rady ich doradców politycznych, że pewnymi wypowiedziami szkodzą sobie i swojej formacji politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kampania prezydencka Paweł Zieliński Rafał Trzaskowski Karol Nawrocki Sławomir Mentzen Szymon Hołownia