Polskie Radio
Section05
biografia

Prus. Śledztwo biograficzne

Jak możemy przeczytać na okładce opublikowanej przez Wydawnictwo Znak książki Moniki Piątkowskiej autor "Lalki" "ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus biografia Grzegorz Damięcki KULTURA KSIĄŻKA

"Siostra naszego Boga". Biografia Hanny Chrzanowskiej

"Siostra naszego Boga" to biografia prekursorki pielęgniarstwa domowego, kobiety, która zachwyciła Karola Wojtyłę. W 1998 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej, a w 2015 Papież Franciszek nadał jej godność Czcigodnej Służebnicy Bożej. O postaci Hanny Chrzanowskiej mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zuchniewicz, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II Krzysztof Grzybowski biografia książki

"Grzesiuk. Król życia". Pierwsza biografia barda

- Śpiewając ballady o Felku Zdankiewiczu czy "Bal na gnojnej" był ucieleśnieniem związku między PRL-em a poprzednią epoka. Książkę "Boso, ale w ostrogach" napisał potoczystym językiem, który w literaturze tamtego okresu nieczęsto gościł. To była opowieść o życiu, które pędziło bardzo wielu czytelników – o Stanisławie Grzesiuku i książce "Grzesiuk. Król życia" mówił w audycji Między Kropkami Krzysztof Masłoń, krytyk literacki tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Krzysztof Masłoń Warszawa piosenka biografia folklor książki literatura