Polskie Radio
Section05
biografia

Maciej Łubieński: pisałem tę książkę z perspektywy prywatnej i obiektywnej

- Panuje stereotyp, że jak ktoś pisze rodzinną historię, to będą to takie historie, którymi ktoś nasiąkł i wylewa je na papier. Ja niczym nie nasiąkłem. O historii rodziny, tej głębszej, jakoś szczególnie u mnie w domu się nie rozmawiało. Musiałem więc dokonać pewnego researchu i sam dla siebie te rzeczy poodkrywać - mówił w "Poranku Dwójki" autor książki "Portret rodziny z czasów wielkości".
Zobacz więcej na temat:  biografia Dwójka literatura Jakub Kukla

Sylwia Chwedorczuk: patrzę na tę biografię optymistycznie

- Nawet jeśli ma się wrażenie, że ona jest zawsze w parze z kimś i żyje życiem tej drugiej osoby, to jednak tę przestrzeń tylko dla siebie odnajduje dużo wcześniej. Ten jej upór w pisaniu. Bardzo wzruszający jest ten moment, gdy nie może już utrzymać ołówka i prosi swoją córkę Tulę, żeby to ona zapisywała w dzienniku jej spostrzeżenia o świecie. To pokazuje wielką determinacja w zapisywaniu jednak własnego życia - mówiła autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Dąbrowska Paweł Siwek literatura biografia

Zofia Stanecka: nie chciałam laurki dla Dominika Połońskiego

- Nie chciałam pisać książki o dzielnym człowieku, który przezwyciężył chorobę. Bardzo chciałam, żeby to była książka po prostu o muzyku, o jego wrażliwości, o tym, że to jak grał było też związane z tym, kim był - mówiła autorka książki poświęconej przedwcześnie zmarłemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Połoński Zofia Stanecka Bartosz Panek biografia Dwójka

Piotr Łopuszański: rzeczy pewnych o Koperniku i Leśmanie jest niewiele

- Teraz siedzę w Koperniku i czytam wszystko, co ukazało się na jego temat. Autorzy niewiele wiedzą takich pewnych rzeczy. Trzeba więc było wielu lektur na temat Kopernika, żeby dowiedzieć się czegoś naprawdę pewnego. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku Leśmiana. Jeden autor przepisywał od drugiego, a rzeczy pewnych było niewiele - mówił gość "Literackich witamin" pisarz Piotr Łopuszański.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura literatura przygodowa biografia

Dariusz Michalski o Jeremim Przyborze: poprzez piosenki budował teatr wyobraźni

- Jeremi Przybora był mistrzem, który odnosił się do najważniejszej cechy, jaka jest w człowieku myślącym - do wyobraźni. Zbudował teatr wyobraźni poprzez swoje piosenki, zanim Kabaret Starszych Panów powstał w audycjach radiowych - mówi w "Muzycznej Jedynce" red. Dariusz Michalski, autor książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". 
Zobacz więcej na temat:  Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora literatura biografia piosenka Dariusz Michalski Marcin Kusy