Polskie Radio
Section05
biografia

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska

Tadeusz Konwicki. "Biografia niezwykłego człowieka"

 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Konwicki literatura książki literatura polska biografia

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy”

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy” autorstwa Magdaleny Stopy to pierwsza biografia wybitnego Polaka i męża stanu, który sprawował funkcję „burmistrza komisarycznego” miasta podczas II wojny światowej. W tym najtragiczniejszym dla historii Warszawy okresie wykazał się wielką odwagą i poświęceniem, ratując życie tysięcy Warszawiaków. O postaci Juliana Kulskiego mówił w audycji Wszystko Jest Historią Piotr Jegleński, publicysta, działacz opozycji i wydawca z Wydawnictwa Editions Spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski historia warszawy II wojna światowa Stefan Starzyński książki biografia