Polskie Radio
Section05
Bośnia i Hercegowina

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina

NASZ WYWIAD Napięcie na Bałkanach. "Człowiek Putina" grozi secesją

- Napięta sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest zagrożeniem w obecnej sytuacji geopolitycznej. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik regularnie grozi secesją - to destabilizuje Bośnię i Hercegowinę, ale i region - przekazała portalowi polskieradio24.pl dr Anna Jagiełło-Szostak (Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, UWr).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bośnia i Hercegowina Sarajewo NASZ WYWIAD Serbia Rosja USA Unia Europejska

PROSTO Z BRUKSELI Nowy kraj w UE? Szefowa KE: rozpoczynamy negocjacje

Jest pozytywna decyzji Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji członkowskich z Bośnią i Hercegowiną i zalecenie, by unijne rządy je rozpoczęły. Ukraina jest o krok dalej, bo zgoda na start rokowań zapadła pod koniec ubiegłego roku, ale latem miał być zatwierdzony plan negocjacji, a to stoi obecnie pod znakiem zapytania. Komisarz do spraw rozszerzenia z Węgier chce bowiem odwlec decyzję do jesieni. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska polityka Bośnia i Hercegowina

Akcesja Bośni i Hercegowiny do UE. Von der Leyen: warunkiem jest dalsza integracja europejska

W stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewie gości dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wraz z premierami Niderlandów i Chorwacji. W czasie spotkania z władzami kraju pochwaliła je za postępy w drodze integracji europejskiej, jednocześnie ostrzegła, by ten kierunek został zachowany.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bośnia i Hercegowina Ursula von der Leyen korupcja prawo ŚWIAT Europa

Amerykańskie myśliwce przeleciały nad Bośnią i Hercegowiną. "Dowód na gotowość reakcji USA w obliczu gróźb secesji"

W poniedziałek nad Bośnią i Hercegowiną zorganizowano ćwiczenia wojskowe sił specjalnych USA i BiH. Zapowiadająca je wcześniej ambasada USA zaznaczyła, że udział Amerykanów "ma być dowodem na gotowość reakcji w obliczu secesjonistycznych aktywności w kraju".
Zobacz więcej na temat:  Bośnia i Hercegowina ŚWIAT Bałkany Serbia USA F-16 samoloty Europa

Masakra w Srebrenicy - Rosja neguje ludobójstwo. To mechanizm relatywizowania aktualnych zbrodni na Ukrainie

Od początku wojny przeciwko Ukrainie Rosjanie zintensyfikowali kampanię negowania ludobójstwa w Srebrenicy, próbując relatywizować zbrodnie, o które oskarża się żołnierzy rosyjskich - mówi w czwartek w rozmowie z Radiem Wolna Europa Marina Maier, autorka raportu opublikowanego przez Centrum Pamięci w Srebrenicy na wschodzie Bośni i Hercegowiny.
Zobacz więcej na temat:  Srebrenica Bośnia Bośnia i Hercegowina Rosja Ukraina ŚWIAT