Polskie Radio
Section05
budżet

12 mld zł z KPO jeszcze w tym roku? "Większość kamieni milowych jest już spełniona"

W tym roku wielkość środków z KPO w postaci grantów i pożyczek może wynieść do 12 mld zł. W przyszłym roku to będzie około 30 mld zł. - Szacujemy, że wydatkowanie środków z KPO rozpocznie się w IV kwartale 2022 r. - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Ministerstwo Finansów inwestycje budżet finanse publiczne Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Magdalena Rzeczkowska

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dziś przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Został ustanowiony przez Komisję Europejską po to, aby zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa na drodze. To jeden z elementów strategii, która ma na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu wypadek drogi POLSKA społeczeństwo finanse budżet Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Polskie Radio Europa POLSKA ŚWIAT bezpieczeństwo

Rosną nakłady na zbrojenia na całym świecie. W ubiegłym roku osiągnęły rekordowy poziom

Globalne nakłady na cele wojskowe w 2021 r. po raz pierwszy przekroczyły sumę dwóch bilionów dolarów - wynika z raportu opublikowanego przez sztokholmski instytut badań nad pokojem SIPRI. Najwięcej na ten cel wydały Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania i Rosja, na które przypadło łącznie 62 proc. wydatków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA broń technologie budżet armia

Zmiany w szkodzie całkowitej?

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw chce wprowadzenia zmian w prawie, które pozwolą na usunięcie z dróg pojazdów, w których stwierdzono szkodę całkowitą.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu wypadek drogi POLSKA społeczeństwo finanse budżet Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Polskie Radio

Biden przedstawił propozycję budżetu. Miliardy na wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Prezydent Joe Biden przedstawił projekt budżetu państwa na przyszły rok. Przewiduje on zwiększenie wydatków na wojsko i policję, rozszerzenie programów socjalnych oraz wzrost podatków dla najbogatszych. Amerykański prezydent chce przeznaczyć 7 miliardów dolarów na wsparcie wschodniej flanki NATO i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden budżet Marek Wałkuski NATO Stany Zjednoczone

Darmowe ubezpieczenie ukraińskich pojazdów

W związku z masowym napływem ludzi uciekających przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce oferują bezpłatne OC dla Ukraińców na okres jednego miesiąca. Jak wygląda proces zakupu takiego ubezpieczenia granicznego? Jakie pojazdy obejmuje? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne finanse budżet POLSKA społeczeństwo prawo Polskie Radio Polskie Radio Kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 radio kierowcow polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy

Sąd Najwyższy: sprawca wypadku i ubezpieczyciel OC odpowiadają za zanieczyszczenia jezdni

Sprawca wypadku drogowego i ubezpieczyciel, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia OC, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniem jezdni płynami silnikowymi - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne finanse budżet STYL ŻYCIA POLSKA społeczeństwo internet Sąd Najwyższy prawo Polskie Radio Polskie Radio Kierowców

Tarcza antyinflacyjna w praktyce. Niższy VAT na żywność, nawozy i gaz wchodzi w życie

Od wtorku 1 lutego do 31 lipca tego roku obowiązuje niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.; do 8 proc. z 23 proc. na paliwa silnikowe; VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna podatki vat obniżenie podatku budżet inflacja

Ma być "impulsem do rozwoju polskiej gospodarki". Znamy główne założenia przyszłorocznego budżetu

- Budżet zaplanowaliśmy tak, aby był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy kontynuować naszą politykę, włączając w nią nowe rozwiązania, jak te zaproponowane w Polskim Ładzie. (...) Mamy środki zarówno na realizację zadań inwestycyjnych, jaki i na kluczowe programy społeczne - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski budżet GOSPODARKA inflacja Ministerstwo Finansów pieniądze Tadeusz Kościński

"Nie została zrewidowana polityka wydatkowa". Bińkowski o przyjętej ustawie budżetowej

- Z punktu widzenia sytuacji gospodarczej, w której się znajdujemy i niepewności związanej z rozwojem sytuacji epidemicznej niepokojące jest to, że nie została zrewidowana polityka wydatkowa - ocenił w Polskim Radiu 24 Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców komentując przyjęty przez Sejm budżet na 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Mirosław Skowron ekonomia budżet polityka