Polskie Radio
Section05
Maciej Piotrowski

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska literatura książki Helena Modrzejewska Zakopane Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska literatura książki Polesie Sylwia Stano

Ogrody. Co o nas mówią i jak zmienia się ogrodowa moda?

Architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej projektuje ogrody, ale zajmuje się też badaniami nad dawnymi wiejskimi, przydomowymi ogrodami. Planując ogród, bierze pod uwagę historię miejsca, jego tożsamość i związane z nim emocje. Dlaczego zakładamy ogrody? Jak zmienia się moda ogrodowa? Co ogrody mówią o nas?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska ogrodnictwo ogród ekologia rośliny balkon społeczeństwo

Warszawskie mieszkania. Czym różnią się od krakowskich, poznańskich czy paryskich?

Mieszkania odzwierciedlają upodobania, zwyczaje, sposób życia swoich właścicieli. Dwaj historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, postanowili przyjrzeć się temu, co je wyróżnia. Co sprawia, że czujemy się w czyimś mieszkaniu jak u siebie? Czego można się dowiedzieć o właścicielu, spoglądając na jego mieszkanie? 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska mieszkania architektura

"Letnisko". Czym różnią się mieszkania warszawskie, krakowskie, poznańskie i paryskie?

Muzyka, rozmowy o kulturze, podróżach, kulinariach. "Letnisko" to nowa propozycja Programu 1 Polskiego Radia na lato. Gospodarzami programu są Urszula Kaczyńska i Maciej Piotrowski. Dziś w audycji m.in. Jarosław Trybuś, współautor książki "Warszawskie mieszkania". Jest to pretekst do rozmowy o tym, czym różnią się od siebie mieszkania warszawskie, krakowskie, poznańskie i paryskie.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska

"Historia mojego życia". Książka Jana Gorczycy podbija włoską scenę literacką

Ma 62 lata, jest bezdomnym Rzymianinem, pochodzi z Polski i właśnie podbija włoską scenę literacką. Jan Gorczyca mieszka w Rzymie od ponad trzech dekad, nie ma stałej pracy i dachu nad głową, ale nie brakuje mu za to talentu literackiego, o czym świadczą m.in. recenzje włoskich krytyków. Mężczyzna opublikował książkę pt. "Historia mojego życia". 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Rzym Ula Kaczyńska społeczeństwo Jan Gorczyca

Wspomnienie Jerzego Stuhra. "Do każdej granej postaci wnosił coś innego"

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W historii zapisał się między innymi za sprawą kultowych ról filmowych i teatralnych, choć był również pedagogiem i reżyserem. - W wypadku artystów nie mamy prawa mówić o ich odejściu. Artyści żyją zawsze; są nieśmiertelni poprzez dzieła, które nam zostawili - podkreśliła w radiowej Jedynce dziennikarka Grażyna Torbicka.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Martyna Podolska Jerzy Stuhr kino film polski aktorzy

Na tropie wakacyjnych reliktów. Marcin Wojdak i najpiękniejsze miejsca na wczasy

- Zmiany w naszym krajobrazie następują dynamicznie. Jesteśmy na samym końcu pozbywania się ostatnich elementów "garderoby", które pamiętają poprzedni ustrój - mówi Marcin Wojdak. Twórca profilu Cosmoderna stara się ocalić od zapomnienia widoki, jakie towarzyszyły wypoczynkowi w Polsce przed 1989 rokiem. Swoją pracę zaprezentował w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"; przy okazji natomiast podkreśla, że w naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcin Wojdak wakacje wypoczynek urlop