Polskie Radio
Section05
cyrk

Carnaval Sztukmistrzów - powrót do ludycznego charakteru karnawału

- Od samego początku odwoływaliśmy się do idei karnawału, odwrócenia porządków, troszkę zamiany ról, zrzucenia masek i nabrania dystansu do siebie, otwartości i zatracenia się we wspólnym przeżyciu, wspólnej zabawie. Zajmujemy się kulturą ludyczną i to jest właśnie istotą - mówiła w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Lublin cyrk Dwójka Paweł Siwek

Czerwone Noski niosą "Uśmiech na ratunek" ukraińskim dzieciom

– Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – powiedział Janusz Korczak, który 80 lat temu dbał o dobre samopoczucie dzieci żyjących w okupowanej Warszawie. Dobrze wiedzą o tym klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu, którzy dziś odwiedzają i rozbawiają dzieci przybyłe z ogarniętej wojną Ukrainy. Program, który skierowali do mieszkających w Polsce małych uchodźców, nazwali "Uśmiech na ratunek".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci Ukraina wojna na Ukrainie pomoc szpital uchodźcy dzieciństwo cyrk zabawa

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba dzieciństwo cyrk społeczeństwo

Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku

Niegdyś chodziły do niego tłumy, dziś jego wjazd do wielu miast jest zakazany. Cyrk pod wpływem zmian społecznych przechodzi ewolucję. Artyści cyrkowi nie chcą być już kojarzeni ze zwierzętami, lecz z kreatywną, wręcz intelektualną i wzruszającą sztuką. Współczesny cyrk odcinający się od przeszłości nazywany jest nowym cyrkiem.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka STYL ŻYCIA cyrk rozrywka zwierzęta

Cyrkowy musical z Franzem Kafką w tle

Utrzymany w cyrkopunkowej stylistyce musical "Circus Kafka" to najnowsza i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego. Oparta na motywach książki Remigiusza Grzeli opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych, o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. Także ten nasz współczesny. Premiera już w czwartek, 24 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Żydowski Remigiusz Grzela Franz Kafka cyrk Praga Warszawa